25 Ekim 2018 20:34

NATO’dan Rusya’ya karşı gövde gösterisi

NATO, 50 bin asker, 10 bin araç, 250 uçak ve 60 savaş gemisi ile Norveç’te dev bir tatbikat gerçekleştiriyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Rusya’nın geçen ay gerçekleştirdiği dev tatbikattan sonra bu kez NATO büyük bir tatbikat gerçekleştiriyor. Norveç’te başlayan tatbikatına 50 bin asker, 10 bin araç, 250 uçak ile 60 savaş gemisi katılıyor. Tatbikat, ABD ile Rusya arasındaki “nükleer antlaşma”nın iptal edileceği tartışmalarının yükseldiği bir dönemde yapılıyor.

SOĞUK SAVAŞ SONRASI EN BÜYÜK TATBİKAT

Kuzey Atlantik İttifakı Örgütü’nün (NATO) Soğuk Savaş döneminden bu yana düzenlediği en büyük askeri tatbikat Rusya’nın tepkileri eşliğinde Norveç’te başladı. “Üçlü Kavşak 2018” (Trident Juncture) adlı tatbikata İttifak’a üye ülkelerden 50 bin civarında asker katılıyor. 7 Kasım’a kadar sürecek olan tatbikatta NATO birliklerinin “saldırı altında olan müttefik ülke Norveç’i en hızlı şeklilde savunması”nın provasını yapılacak.

‘AMAÇ, DÜŞMANLARA HAZIR OLDUĞUMUZU GÖSTERMEK’

Tatbikat, NATO’nun Napoli’deki Müşterek Kuvvet Komutanlığı Komutanı Oramiral James G. Foggo tarafından yürütülüyor. Foggo, “Tatbikatın amacı NATO’nun sadece belirli bir ülkeye değil her türlü düşmana karşı savunmasının hazır olduğunu göstermek” dedi.

Tatbikata NATO’ya üye 29 ülke ile İsveç ve Finlandiya katılıyor.

Tatbikat yoğun olarak Norveç’te yürütülse de deniz tatbikatı için Kuzey Atlantik ve Baltık Denizi, hava tatbikatları için de Finlandiya ve İsveç’in hava sahaları kullanılıyor.

RUSYA İLE İLGİLİ ‘ENDİŞELER’

Geçen Eylül ayında tarihinin en büyük tatbikatını gerçekleştirilen Rusya, NATO tatbikatında resmi olarak tehdit unsuru olarak tanımlanmadı, ancak 2014’te başlayan Ukrayna krizinde oynadığı rolden bu yana Moskova Batılı ülkeler açısından eskiye göre daha fazla “endişe” konusu.

DW Türkçe’nin haberine göre, Norveç Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen “Rusya Norveç’e doğrudan askeri bir tehdit oluşturmuyor. Ancak günümüzdeki gibi karmaşık güvenlik koşullarında, başka bir yerde meydana gelen bir olay Kuzey bölgesinde de tansiyonu yüksektebilir ve biz de İttifak’ı olası talisiz olaylara karşı hazır tutmak istiyoruz” dedi.

RUSYA: SAVAŞ TEHDİDİ

Tatbikat Norveç’in Rusya ile olan 198 kilometrelik sınırından bin kilometre kadar uzaklıkta gerçekleştiriliyor. Ancak Rusya tatbikata tepkili. Rusya ayrıca ABD ve İngiltere’nin Norveç’teki askeri varlığını artırmasına da tepki gösteriyor. Bunun bir “savaş tehdidi” olduğunu söyleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, “Bu tür sorumsuzca eylemler Kuzey bölgesinde siyasi durumun istikrarsızlaştırılmasına yol açacak, gerginlikleri artıracak” dedi.

Son olarak Washington ile Moskova arasındaki gerilim, ABD Başkan Donald Trump’ın ülkesinin Rusya ile taraf olduğu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan (INF) çekileceğini açıklamasının ardından daha da artmıştı. NATO tartışmada beklendiği üzere ABD tarafında yer alırken, konuyla ilgili gerginlik sürüyor.

ABD VE RUSYA’NIN NÜKLEER REKABETİ DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR

ABD ve Rusya arasındaki 1978’de imzalanan ve bazı silahların kullanımı yasaklayan “Orta Menzilli Nükleer Silah Anlaşması”nın iptali tartışması sürerken, iki ülkenin nükleer kuvvetleri bu anlaşmanın sınırlarını zorlayan boyutlara ulaşmış durumda.

Trump yönetimi 2018 mali yılı savunma bütçesinde nükleer silah faaliyetleri için 10.37 milyar dolar ayırırken 2019 bütçesinde de 10.6 milyar dolar ayırdı. Pentagon’un şubatta açıkladığı 2018 Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde de ABD’nin nükleer kapasitesinin modernize edileceği vurgulandı. Belgede ABD’nin Soğuk Savaş sırasında kullandığı denizden fırlatılan nükleer seyir füzelerini modernize ederek tekrar sahaya çıkarılacağı açıklandı.

ABD’NİN NÜKLEER ENVANTERİ

ABD’nin nükleer envanteri, denizaltılardan fırlatılan balistik füzeler taşıyabilen 14 Ohio sınıfı denizaltı, 400 tek harp başlıklı Minuteman III füzelerinden oluşan karada konuşlu kıtalararası balistik füzeler, nükleer kapasiteli 46 B-52 ve 20 B-1 bombardıman uçakları ile F-15 uçaklarının taşıdığı havadan fırlatılan nükleer başlıklı seyir füzelerinden oluşuyor.

Projesi devam eden Columbia sınıfı yeni nesil nükleer kapasiteli denizaltıların yanı sıra yeni nesil B-21 Raider tipi nükleer kapasiteli bombardıman uçaklarının da 2020’nin ortalarında görev alacağı belirtiliyor.

RUS SİLAHLARINI BİZZAT PUTİN TANITMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Putin de geçtiğimiz mart ayında Federal Mecliste yaptığı konuşmada ülkesinin nükleer kapasitesini “tanıtmış”tı.

Rus ordusunun ‘yenilmez’ bir füze başlıkları ve benzersiz silahlar geliştirdiğini söylemiş, bu sistemlerin “ABD’nin Rusya’nın nükleer caydırıcılığını küçümseyerek geliştirdiği tüm imkan ve kabiliyetleri hükümsüz kıldığını” söyleyerek, tek tek silahların özelliklerini açıklamaşıt. Bu silahlar arasında hipersonik ‘Kinjal’, kıtalararası füze Sarmat, lazer silahları ve ‘henüz adı konulmamış’ sınırsız menzilli nükleer enerji güdümlü füze bulunuyordu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadıköy'de 11 kişiyi bıçaklayan şüpheli tutuklandı

SONRAKİ HABER

Merkel'in kitle örgütlerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede Evrensel gündeme geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa