25 Ekim 2018 17:15

Finlandiya’da özel güvenlik görevlileri ve bekçiler greve başladı

Finlandiya’da özel güvenlik çalışanları ile sektör patronları arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine 3 günlük grev başladı.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya’da özel güvenlik çalışanları ile sektörün patronları arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine özel güvenlik görevlileri ve bekçiler çarşamba günü greve başladı.

Hizmet sektöründe çalışanları örgütleyen PAM ile işveren örgütü PALTA arasındaki görüşmelerde ücretlerin artırılması, sömester süreleri ve ödentileri üzerinde anlaşmaya varılamaması üzerine tarafsız aracı devreye girdi.

Tarafsız aracı Vuokko Piekkala’nın Pazartesi günü görüşmelerin sonuç vermediğini açıklamasından sonra PAM, çarşamba gününden itibaren 3 günlük greve gitme kararı aldı.

Greve katılan 8 bin 500 özel güvenlik görevlisinin çoğunluğu hava limanlarında çalıştığı için, hava limanlarındaki kontrol noktalarında uzun kuyruklar oluştu. Hava trafiğinde de gecikmeler olduğu bildirildi.

Hastane, AVM, otel ve bankalardaki özel güvenlik görevlileri de grev kapsamında.

PAM, toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanmadığı takdirde grevin ikinci safhasını Securitas’ta 6 Kasım günü başlatacağını açıkladı.

PAM, İŞ GÜVENCESİ İÇİN YENİ  ÖNLEMLER ALACAK

Bu arada hükümetin  küçük işyerlerinde iş güvencesini ortadan kaldırma girişimine karşı tepkiler de artıyor.

PAM Başkanı Ann Selin ile Başbakan Jula Sipila arasında Salı akşamı yapılan görüşmelerde uzlaşmaya varılamaması üzerine PAM, 50 bin emekçiyi kapsayacak yeni önlemler alacağını açıkladı.

Selin önlemlerin neler olduğunu şimdilik açıklayamayacağını söylemekle birlikte grevden tüketicileri bilgilendirmeye kadar pek çok önlemi devreye koyacaklarını belirtti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Boğaziçi Film Festivali yarın sinemaseverlere kapılarını açıyor

SONRAKİ HABER

Merkel'in kitle örgütlerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede Evrensel gündeme geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa