Tedbirler trafik keşmekeşini önleyemedi

Tedbirler trafik keşmekeşini önleyemedi

2012-2013 eğitim öğretim yılı bugün başladı. İstanbul'da 3 bin 75 okulda; 2 milyon 700 bin öğrenci, 104 bin öğretmen eğitime başladı. 12 bin servis aracının trafiğe dahil olduğu eğitim sezonunun ilk gününde öğrenci servislerinin de yola çıkmasıyla birlikte yollarda yoğun araç trafiği oluştu.Yoğunluğu önleyeb

Nadir Çıdam

Yoğunluğu önleyebilmek için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı karar üzerine okulların ilk gününde toplu ulaşım araçlarında 06.00-13.00 saatleri arasında ücret alınmadı.

SERVİSLER TRAFİĞE BOŞ ÇIKAMAYACAK

Öğrenci servisleri, okulların açıldığı ilk gün trafiğe boş çıkmamaları için bir hafta önceden öğrenci kayıtlarını bitirdi. Buna göre servisler mutlaka öğrenciyi evinden alacak ve evine bırakacak. Öğrencisiz boş servis trafiğe çıkmayacak.

İETT, metrobüs hattı ve otobüslerde ek sefer konuldu. Şehir Hatları vapur seferleri artırıldı. Metro, hafif metro, füniküler sistem sefer sayıları artırıldı. Ayrıca 1559 polis, İl Jandarma Komutanlığına bağlı 800 personel okul çevrelerinde, 1000 Zabıta Memuru da ara sokaklarda trafik düzenlemesine yardımcı olmak için görevlendirildi.

AVCILAR’DA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaptığı açıklamayla eğitim ve öğretimin ilk gününde trafikte ciddi bir sorun yaşanmadığını belirtse de vatandaşlar öyle düşünmüyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde metrobüs ve travmay istasyonlarında aşırı yoğunluğun olduğunu belirten vatandaşlar, duruma isyan etti. Özellikle Avcılar bölgesi, trafikteki rahatlamadan nasibini alamamış yerlerden.

Avcılar metrobüs durağında konuştuğumuz vatandaşlardan Nazan Tekin, İstanbul trafiğinin her zaman yoğun olduğunu, trafik yoğunluğuna okulların açılmasıyla beraber servis araçlarının da eklenmesinin yoğunluğu daha arttığını belirtti. Musa Koçak ise, metrobüs ile ulaşımın hızlı olması önemlidir. Ama metrobüs ulaşımının çok fazla tercih edilmesi, izdihama neden oluyor. Ben işime erken gidebilmek için 2 saat erkenden evden çıkmak zorunda kalıyorum” dedi.

Her gün Beylikdüzü’den Şişli’ye giden Ali Demir ise, metrobüs ulaşımının yetersiz kaldığını söylüyor. Demir, “Beylikdüzü metrobüs hattının ulaşıma açılması iyi oldu fakat metrobüs araçları bu oranda artırılmıyor ve artan yoğunluğu karşılayamıyor” diye konuştu.

Alınan tedbirlerin sadece bu hafta devam edeceği İstanbul’da, önümüzdeki günlerde trafiğin, sürücü ve yolcular için eziyete dönüşeceği görünüyor. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net