25 Ekim 2018 16:07

Kömür yardımına güvenlik soruşturması

Van Özalp'te yüzlerce aileye 'güvenlik soruşturmasından geçemedikleri' gerekçesiyle kömür yardımı yapılmadığı ileri sürüldü.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Van’ın Özalp ilçesinde bu yıl yüzlerce aileye “güvenlik soruşturmasından geçemedikleri” gerekçesiyle kömür yardımı yapılmadığı iddia edildi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından her yıl dağıtılan “yardım kömürü” bu yıl Van’ın Özalp ilçesinde yüzlerce aileye verilmediği iddia edildi. MA’dan Müjdat Can’ın haberine göre; Ailelerin “kömürün neden verilmediği” yönündeki başvuruların bir bölümüne yanıt verilmezken, bazı ailelere ise “Emniyetin yaptığı güvenlik soruşturması sonucu size kömür verilmeyecek” cevabı verildi.

Tepedam Mahallesi’nde (Asteco) oturan İlter Diker, “güvenlik soruşturması” sonucu kömür alamayanlardan. Önceki yıl kömür yardımı aldığını söyleyen Diker, “Sadece bizim mahallede 52 aileye kömür yardımı yapılmadı” diye konuştu. Birçok kez Özalp Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve kaymakamlıkla görüşmeler yaptığını ancak hiçbir sonuca ulaşamadığını söyledi. Diker yaptığı görüşmeleri ve kendisine verilen cevapları şöyle anlattı: “Yetkililerle görüştüğümde bana, ‘Kömür verme işlemi güvenlik soruşturmasına bağlandı’ dediler. Ben de kendilerine ‘o zaman bunu bana yazılı olarak verin’ dedim ama kabul etmediler. Daha sonra Kaymakamlığa bir dilekçe ile başvuru yaptım. Tek amacım bunun yazılı olarak tarafıma iletilmesiydi ama maalesef tarafıma hiçbir bilgi verilmedi. Tüm bu girişimlerden sonra kömürün dağıtıldığı alana gittim ve oradakilere kömürün neden verilmediğini sordum onlar da bana, ‘Aileden biri siyasi bir suça karışmışsa o aileye verilmiyor’ cevabı verdiler.”

‘BİR ANLAM VEREMİYORUZ’

Tepedam Mahallesi’nde kömür yardımları kesilenlerden biri de Fatma Seven. Seven, zamların yaşandığı bir dönemde yardımlarının kesilmesine anlam veremediklerini belirterek, “Kış buralarda çok sert geçiyor. Bize verilen kömür yardımlarının neden kesildiğini bilmiyoruz” dedi.

‘SİYASİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

Tepedam Mahallesi’nde yaşayan ve yardım kömürü kesilen bir diğer yurttaş Şevket Elmas ise, ailelerinden 11 eve kömür yardımının bu yıl kesildiğini söyledi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek neden yardım yapılmadığını sorduklarını ancak cevap alamadıklarını belirten Elmas, yardımların verilmesinin siyasi olduğunu söyledi. Elmas, “Bizim aileden siyasetin içerisinde yer alan çocuklarımız var. Bu nedenle bize vermediklerini düşünüyoruz. Yani bir diğer nedeni ise HDP’ye oy verdiğimiz içindir. Siyasi iktidar her alanda baskısına devam ediyor. Ne olursa olsun biz sözümüzden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘HDP’YE OY VERDİK DİYE SUÇLU MU OLDUK?’

Memedelan Mahallesi’nden Meryem Ayaz ise, uzun yıllardır kendilerine kömür yardımı yapıldığını ancak bu yıl neden verilmediğini bilmediklerini söyledi. Ayaz, “Biz HDP’ye oy verdik diye bize kömür yardımını kestiler. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz oyumuzu HDP’ye vereceğiz. Kömür vermiyorlarsa da vermesinler ama biz kendi partimizden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

VAKIF BİLGİ VERMEDİ

Duruma ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın aradığı Özalp Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise, bu konuda hiçbir bilgi veremeyeceklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avusturya’dan mülteci karşıtı açıklama

SONRAKİ HABER

Yasa değişti hastane borcu üstüne kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...