25 Ekim 2018 15:41

AİHM’den ‘Hazreti Muhammed'e hakaret’ kararı

AİHM, bir Avusturyalının Muhammed peygambere yönelik tartışmalı sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine hükmetti.

Fotoğraf: CherryX per/Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0 Poland)

Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bir Avusturyalının, Muhammed peygambere yönelik tartışmalı sözlerinin İnsan Hakları Sözleşmesi’nin düşünce özgürlüğü ile ilgili 10. maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceğine oy birliği ile karar verdi.

2009’da Avusturya’da düzenlenen “İslam’ın Temel unsurları” başlıklı seminerde konuşan bir kişi, Hz. Muhammed’e yönelik tartışmalı ifadeler kullanmış ve 2011'de yerel mahkeme, şahsı "dini öğretiyi aşağıladığı" suçlamasıyla 480 avro para cezasına çarptırmıştı. Cezaya itiraz eden şahıs, davayı Yüksek Mahkeme'ye taşımış, ancak mahkeme itirazı kabul etmemişti. Bunun üzerine dava AİHM’e taşınmıştı.

Konuya ilişkin kararını açıklayan AİHM, şahsın ifadelerini 'hakaret' olarak niteledi ve bunun düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine hükmetti. AİHM’den yapılan yazılı açıklamada "Kullanılan tartışmalı ifadeler objektif tartışma sınırlarını aşmıştır. Kullanılan ifadeler İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e hakaret içeren bir saldırı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bu tür başka saldırılar, ön yargıları körükler ve Avusturya’daki dini özgürlüğünü tehdit eder" denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Noter diye götürüldüğüm ara bulucuda haklarımın yarısını kaybettim’

SONRAKİ HABER

Iyon Denizi'nde 5.1 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...