25 Ekim 2018 15:20

Aşık Veysel 124 yaşında

Köylüleri, komşuları ve akrabaları doğumunun 124. yılı dolayısıyla Aşık Veysel'in müzeye dönüştürülen evinde türküler okudu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyü halkı, doğumunun 124. yılında halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nu unutmadı.

Ozanının yaşamını yitirdiği ve daha sonra müzeye dönüştürülen evde bir araya gelen Veysel'in köylüleri, komşuları ve akrabaları, türküler okudu, anılarını anlattı. Köylüler, Aşık Veysel'in mezarı başında da anma düzenledi.

Köylülerden Memduh Süzer, “Aşık babanın mekanında insanlar toplanır, Aşık baba onlarla insan odaklı sohbet eder, ülke meselelerini konuşur, tartışırdı” dedi.

Bu sohbetlerde Veysel'in telkinleriyle küskünlüklerin giderildiğini, kırgın olan köylülerin barıştırıldığını anlatan Süzer, “Aşık Veysel, halk ozanı, ziraat mühendisi, inşaat mühendisi, halk bilimci, sazın sözün ustası bir insan, rol model olmuş büyük bir ozandı. Yaptığı işlerde hep örnek olmuştur. Çevrede barışı sağlamıştır” ifadelerini kullandı.

Süzer, Aşık Veysel’in ırkçılığa ve mezhepçiliğe de karşı çıktığını vurguladı.

Köylülerden Şadiye Hür (53) de Aşık Veysel öldüğünde çocuk yaşta olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

“Aşık babayla bizim bakkal ortaklığımız vardı. Sürekli bize gelir giderdi. Bir gün bize geldi, biz küçüğüz, oyun oynuyoruz. Eski eşi Esma bizde kalıyordu. Aşık Veysel kapıyı açınca o ayağa kalktı, gidecekti. Aşık Veysel de 'Otur, otur bir şey sorup gideceğim' dedi. Biz de öyle söyleyince güldük, niye güldüğümüzü sordu, biz de gözünün görmediğini söyledik. 'Benim gözüm görmüyor ama hissiyatım var, onun orada oturduğunu biliyorum' dedi.” (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Emeklinin beklentisi siyasi araç yapılıyor'

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...