25 Ekim 2018 15:06

Cezaevinde ‘ayakta sayım’a karşı çıkmak da suç!

Cezaevlerinde tutuklulara ‘ayakta sayım’ dayatması yapıldığı iddia edilirken buna karşı çıkanlar da soruşturmalarla karşı karşıya.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Manisa T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan yüzde 52 engeli polio sekeli (çocuk felci) olan hasta tutuklu Özgür Bektaşoğlu (43), İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesine gönderdiği mektupta yaşadığı ihlalleri anlattı. KHK ile görevine son verildiğini söyleyen Bektaşoğlu, hakkında açılan “Örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla 4 yıl 6 ay ceza aldığını hatırlattı.

14 Şubat tarihinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gözaltına alınıp Söke T Tipi Cezaevine gönderildiğini belirten Bektaşoğlu, yaşadıklarını şöyle anlattı: Burada yaklaşık 7 ay yattıktan sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden ve hakkımda bir disiplin soruşturması bile olmadan bir ay önce Manisa T Tipi Kapalı Cezaevine sürgün edildim. Aynı gün getirildiğim cezaevinden tehditle çıplak aramaya tabi tutuldum. 11 Ekim sabahı sayımı ile ilgili olarak sayım verdiğim ve görevli personele direndiğim iddia edilmektedir. 1 yaşından beri Polio Sekeli hastasıyım ve bu nedenle de ayakta sabit durmakta güçlük çekiyorum. Yüzde 52 engeli durumum ve Polio Sekeli hastalığım var. Ancak geçen gün hücreye gelen infaz kurumu memurların ve cezaevi 2. müdürü tarafından zorla ayağa kaldırıldım ve tekmil vermeye zorlandım. 13 Ekim sabahı sayımlarında kol bükme ve yere savurma şeklinde işkence ve kötü muameleye dönüştü. Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğum halde bu sistematik kötü muamele ve işkence devam ediyor. Bunun yanında hakkımda soruşturma açıldı.

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’nın aradığı Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi yetkilileri ise yetkili kimsenin olmadığını ve bu konuya dair bilgi veremeyeceklerini söyledi.

KARŞI ÇIKTILAR, HÜCRE CEZASI ALDILAR!

Düzce T Tipi Kapalı Cezaevinde kalan 21 siyasi tutukluya da "ayakta sayım" vermedikleri gerekçesiyle 25 Eylül gününden başlayarak 4 gün işkence yapıldığı iddia edilmişti. Şimdi de söz konusu 21 tutukluya 50’şer gün hücre cezası verildiği ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansından Melike Ceyhan’ın haberine göre hücre cezası alanlardan Abdullatif Teymur’un ablası Gülseren Yıldırım, kardeşiyle yaptığı görüşmeyi ve yaşanan hak ihlallerini anlattı. Kardeşi Abdullah Teymur ile yaptığı görüşmede kendisine 25 Eylül’de askeri sayım dayatmasını kabul etmedikleri için işkence ve kaba dayağa maruz kaldıklarını aktardığını söyleyen Yıldırım, devamında yaşananları ise şu sözlerle ifade etti: İşkencenin 4 gün boyunca devam ettiğini ve darbettikleri gün yürüyemez halde olan arkadaşlarına da revir doktorunun ‘burada morluk var’ gibi şeyler yazıp gönderdiğini söyledi. Tam bir muayeneden geçmedikleri için rapor alamamışlar. Doktor, bir arkadaşlarının hastaneye gitmesi gerektiğini söylemesine rağmen hastane yerine tekrar hücreye götürüldüğünü belirtti. Başka bir arkadaşlarının kulağı patladığı için de işitme sorunu yaşamış. Revirde ağrı kesici bile verilmediğini söyleyen kardeşim, bu olaylardan sonra da soruşturma açıldığını ve 50’şer gün hücre cezası verdiklerini aktardı. ‘Biz ne yaptık ki’ diyerek dilekçe yazdıklarında ise dilekçeleri reddedilmiş.Yaşları ilerlemiş iki arkadaşlarını ise başka bir cezaevine sürgün etmişler. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adalet Nöbeti 76'ncı haftada: Bağımsız yargı için mücadele

SONRAKİ HABER

Bakan Soylu, HDP'li belediyenin deprem yardımının neden engellendiğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa