170 bin derslik eksik 68 bin öğretmen açıkta

170 bin derslik eksik 68 bin öğretmen açıkta

Eğitim Sen’in 2012- 2013 eğitim öğretimin başında eğitimin durumunu gözler önüne serdiği raporu yayınlandı. Raporda, on binlerce öğretmenin norm fazlası olduğunun açıklanmasına rağmen, bu konuda adım atılmadığına vurgu yapıldı.Başbakan Erdoğan’ın dershaneleri kaldıracağını açıklamasına rağmen, raporda AKP d&

Başbakan Erdoğan’ın dershaneleri kaldıracağını açıklamasına rağmen, raporda AKP döneminde dershane sayısının iki katına çıktığı belirtildi. Raporda ayrıca, bugün açılan okullarda, 60-70 kişiye çıkan sınıf mevcudu ile birlikte 170 bin dersliğin eksik olduğu bildirildi.

Raporda, 4+4+4 uygulamasının yeterli altyapı çalışması yapılmadan uygulamaya geçildiğini, okullarda binlerce öğrencinin yer değiştirmek zorunda kaldığı, on binlerce öğretmenin de “norm fazlası” durumuna düştüğü belirtildi. 29 bini sınıf öğretmeni olmak üzere, 68 bin öğretmenin, okulların açılmasına sayılı günler kala norm fazlası durumuna düşürüldüğü ifade edilerek, bunun tek sorumlusunun da Milli Eğitim Bakanlığı olduğu kaydedildi.

TUVALET VE LAVABOLAR CİDDİ KAZALARA GEBE

Geçtiğimiz yıl bile okullarda fiziki donanımda önemli eksiklikler olduğuna dikkat çekilen raporda, “İlkokulların 8- 9 yaşındaki çocukların fiziki durumuna göre olması, özellikle birinci sınıflar için büyük sorunlar yaratacak. Birinci sınıfların 5, 6 ve 7 yaş grubu öğrencilerin bir arada okuması için uygun olmadığı bilinmesine rağmen, bunun için gerekli önlemler alınmadı. Okullarda; 5 ve 6 yaş çocukların boylarına uygun sıra, sandalye, tuvalet ve lavabo yok. Okulların giriş çıkışları, merdiven basamaklarının yüksekliği, özellikle 60-71 ay aralığındaki çocuklara göre değildir” denildi. Raporda iki yıl önce 6 yaşındaki Efe Boz’un ölümüne sebep olan lavaboların, bugün 5 yaşındaki çocuklar için daha büyük tehlike yarattığı vurgulandı. Bu yaştaki çocukların, aynı şekilde lavabo ve tuvaletleri kullanmakta zorlanacağı ifade edildi. Raporda, “Okullar açıldığında bu durumdaki çocuklara tuvalet ihtiyaçları için kimin refakat edeceği, eğitimin onca karmaşası içinde bu sorunun nasıl çözüleceği konusunda herhangi bir adım atılmaması düşündürücüdür” denildi.

68 bin öğretmenin norm fazlası durumuna düştüğü belirtilen raporda, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 138 bin öğretmen açığını açıklamasına rağmen bu konuda bir adım atılmadığı kaydedildi. Raporda on binlerce öğretmenin zor duruma düştüğü vurgulandı. Geçtiğimiz dönemlerde her yıl ortalama 1 milyon 200 bin çocuk birinci sınıfa başlarken, bu yıl otomatik olarak kaydı yapılan öğrenci sayısının 2 milyon 313 bin 888 olduğu belirtildi, “2012-2013 eğitim öğretim yılında 1. sınıfa başlayacak çocukların sayısının iki katına çıkması, kimi okullarda sınıf mevcutlarını ortalama 70-80’e çıkaracak” denildi.

OKULLAŞMA ORANI ZATEN DÜŞÜK

Türkiye’de okullaşma oranının zaten yetersiz olduğu kaydedilen raporda, “2011- 2012 eğitim-öğretim yılında, okul öncesi eğitimde, 3-5 yaş okullaşma oranı yüzde 30.87, 4-5 yaş net ortalama yüzde 44.04, 5-6 yaş grubunda okullaşma oranı yüzde 67 olmuştur” denildi. 4+4+4 uygulamasının başlamasıyla birlikte İstanbul’daki okulların yüzde 67’sinde ikili eğitim yapılmaya başlandığına dikkat çekilen raporda, “MEB verilerine göre 4+4+4 uygulaması ile birlikte toplamda 170 bin dersliğe ihtiyaç bulunmaktadır” denildi.
Raporda, özellikle ilkokul 1. sınıfa giden öğrenci sayısı yaklaşık iki kat attığı için derslik açığı sorununun acil çözüm beklendiğini belirterek, ilkokullarda balık istifi sınıflarda ders yapma tehlikesinin ortaya çıktığını kaydetti. Raporda, “Dershaneleri kapatacağız diyenler, önce kendi dönemlerinde iki kat artan dershane sayısının hesabını vermelidir” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net