25 Ekim 2018 11:43

AKP'li Yazıcı: Gökçek'in görevden alınması iş olsun diye istenmedi

AKP'li Hayati Yazıcı, Melih Gökçek'in MHP'den aday olacağı iddiasına ilişkin 'Gökçek'in görevden alınması iş olsun diye istenmedi' dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, MHP'nin Melih Gökçek'i Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday göstereceği iddialarına dair "Gökçek'in görevden alınması iş olsun diye istenmedi. Bunun ötesinde bir yorum yapmayacağım" dedi.

NTV canlı yayınına katılan Yazıcı'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'CUMHUR İTTİFAKI'NI HEP YEREL SEÇİMLERDEN AYRI TUTTUK'

■ Türkiye siyasetine gündeme ittifak konuşmalarının değerlendirmelerin oturduğu günden bu yana Cumhur İttifakı'na konu alan dışında ittifak yapılacak alanlar gündeme geldiğinde Cumhur İttifakı ayrı tutulmuştur. Sayın Bahçeli ve Cumhurbaşkanımız bunu ifade etmiştir. Cumhur İttifakı'nı hep yerel seçimlerden ayrı tuttuk.

'BAHÇELİ, EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR KOSUNDA CUMHUR İTTİFAKINDA KARARLI OLDUĞUNU GÖSTERDİ'

■ Türkiye yeni sisteme geçiş gerçekleştirdi. Yeni sistemin siyasal kültürünün oluşturulması gerekir. Parlamento siyasi parti ilişkileri bu süreci besleyici unsurlardır. Gerek Meclis gerek Meclis dışında bu birlikteliği sürdürme gayreti içerisindeyiz. Bunun somut bir örneğini dün yaşadık. Erken emeklilik önerisi yaşadık. Sayın Bahçeli müdahalesini radikal biçimde gerçekleştirdi. Cumhur İttifakı konusunda kararlı olduğunu göstermek için dünkü davranışını gerçekleştirdiği düşüncesindeyim.

'BÜTÇE İMKANLARI OLSA ASGARİ ÜCRETİ BUGÜNKÜ SEVİYEDE Mİ TUTARIZ'

■ Bütçe imkanları olsa asgari ücreti bugünkü seviyede mi tutarız? Bir taraftan bütçeyi artıracağız, girişimciyi destekleyeceğiz. Bütçeyi büyütüp bu sorunları çözeceğiz.

■ İttifak olmayacağına ilişkin meselenin süreçlerle sınırlı olacağını düşünüyorum. Süreçleri aşınca daha serin kanlı ortak paydaları düşünerek söylemlerin icra edileceğini düşünüyorum. AK Parti ve MHP ayrı partiler. Belirli alanlarla ittifak ettiğimiz zeminler belli. Her alanda birlikte yürüyeceğiz, diğer karşı çıkmayacak değil. Bu partilerin varlığını inkar etmiş oluruz.

'MELİH GÖKÇEK MHP'DEN ADAY OLACAK' İDDİASI

■ Benim gündemimde böyle bir konu yok. Bu konularda biraz mesafeliyim. Onun için görüş bildirmeyeceğim. Sözünü ettiğiniz kişi, bizim partimizde belediye başkanlığı yaptı, görevini bırakması istendi. Gökçek'in görevden alınması iş olsun diye istenmedi. Bunun ötesinde bir yorum yapmayacağım.

■ Bizim seçim takvimi çalışmamız karara bağlanmadı. Hazırlıklar tamamlandı. Önümüzdeki hafta MYK toplantımız var, orada takvim netleşir. Çalışmalarımızı tahminen söylüyorum, aralık ayı sonuna kadar bitiririz.

'SANDIKTA BU İTTİFAK YAPILIR'

■ İttifak eden partiler ne kadarsa bir önceki seçimde aldıkları oyların toplamı yazılıyor. Bu bir öngörüdür. Siyasette matematik yok. Partiler arasında ittifak yaptık şeklinde bir deklerasyon olmasa bile sandıkta bu ittifak yapılır.

ÖĞRENCİ ANDI KARARI

■ Burada esas olan şu, Cumhurbaşkanımızın dediği doğru. 2013 yılında biz çıkardık. Bu tür işlerde dava açma süreci 2 aydır. Karar ne zaman verilmiş, 2018’de. Haklı değil mi Sayın Cumhurbaşkanımız, 5 yıl neredeydiniz? Kararda yargıya müdahale edemeyiz. Yargıya emir verilemez ama kararları eleştirilemez değildir. Biz anayasayı değiştirdik. Mahkemeler hukuki denetim yapar. Yönetmeliği kim değiştirir buna bakacak. Mahkeme bunun ötesine gidemez. MEB 2013 yılında ilk öğretim okullarıyla ilgili maddeyi yönetmelikten çıkarmış. Aynı bakanlık 2014’te sil baştan yönetmelik yayınlamış. Mahkemeler sorun üretmez, çözer. Hepimiz Türküz ama bu bir ayrıcalık değil.

GÖKÇEK'TEN YANIT: 'HADİ YİĞİTSEN DEVAM ET... SABRIMI TAŞIRMA... VALLAHİ TOZUNU ATARIM...'

Melih Gökçek, Yazıcı'nın açıklamasına Twıtter hesabından yanıt verdi. Gökçek, Yazıcı'ya yanıtında, "Ya sabır celle celalühü... Davama zarar vermemek için susmaya devam ediyorum... Benimle ilgili kamuoyunun önüne çıkamayacak bir suçum varsa açıklamazsan namertsin... Hadi yiğitsen devam et... Sabrımı taşırma... Vallahi tozunu atarım..." ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘İlaca erişimde yaşanan sıkıntıya ne gibi önlemler alındı?’

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa