25 Ekim 2018 11:06
Son Güncellenme Tarihi: 26 Ekim 2018 01:03

Kaşıkçı cinayetinde kuyuyu arama izni verilmedi

Suudi Arabistan Başsavcılığı, Kaşıkçı cinayetinin planlanarak işlendiğini açıkladı. Öte yandan konsolosluk bahçesindeki kuyudan su örneği alındı.

Ekran görüntüsü: National Interest Foundation TV/YouTube

Paylaş

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti için başlatılan soruşturma devam ediyor. Suudi Arabistan, Kaşıkçı cinayetinin planlı olarak işlendiğini açıkladı. Başkonsolosluk bahçesindeki kuyuda ise arama izni verilmedi. Kuyudaki sudan örnek alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise cinayete ilişkin soruşturmanın ve sorumluların tümünün Türkiye'de yargılanması gerektiğini ifade etti. Cinayete ilişkin Türkiye'de görüşmeler yapan CIA Direktörü Haspel'in de ses kayıtlarını dinlediği iddia edildi. Soruşturma kapsamında ifadesi alınanların sayısı ise 38'e ulaştı. 

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayının aydınlatılmasına yönelik, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu ve başkonsolusluk konutu önündeki bekleyiş devam ediyor. Suudi Arabistan yönetiminin, 2 Ekim'de İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldüğünü açıklamasının ardından olayın nasıl gerçekleştiği ve Kaşıkçı'nın cesedinin nerede olduğu sorularına henüz yanıt bulunamadı.

'CIA DİREKTÖRÜ SES KAYDINI DİNLEDİ'

Kaşıkçı cinayeti soruşturması kapsamında temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel'in, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin ses kayıtlarını dinlediği iddia edildi.

ABD'nin Washington Post gazetesi, ‘Haspel'in toplantıları hakkında bilgi sahibi olan kişileri’ kaynak göstererek Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili bir haber yayımladı. Haberde, isimleri açıklanmayan bu yetkililer referans verilerek, Haspel'in Türkiye ziyaretinde ses kayıtlarını dinlediği öne sürüldü. 

Kaynakların, ses kayıtları hakkında ‘inandırıcıydı’ ifadesini kullandığı belirtilen haberde, ABD'nin Suudi Arabistan'a daha fazla baskı uygulayabileceği iddia edildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada CIA Başkanı Gina Haspel'in ABD Başkanı Donald Trump'ı Kaşıkçı olayı hakkında bilgilendirdiği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın destek verdiği, bir dönem Türkiye'de de görev yapan ve işkence yöntemleriyle adı anılan CIA Başkanı Gina Haspel Ankara'ya gelmişti.

'KAŞIKÇI'NIN OĞLU SUUDİ ARABİSTAN'DAN AYRILDI'

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın oğlu Salah Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'dan ayrıldığı öne sürüldü. 

CNN International’ın Kaşıkçı ailesine yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Salah Kaşıkçı Suudi Arabistan’dan ayrıldı. ABD vatandaşı da olan Salah Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’dan çıkmasına izin verilmemişti.

Salah Kaşıkçı, babasının kaybolmasının ardından aile üyeleriyle birlikte Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz el Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la görüşmüştü.

38 KONSOLOSLUK ÇALIŞANININ İFADESİ ALINDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında, geçen hafta cuma günü başlayan konsolosluk çalışanlarının ifade alma işlemi tamamlandı. Bu kapsamda, 38 çalışanın ifadesi ‘tanık’ sıfatıyla alındı. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen tanıklar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından görevlendirilen savcılara ifade verdi. Bu kişilerin haricinde 5 kişinin henüz ifade vermeye gelmediği öğrenildi.

Çalışanlara, ‘olay günü konsoloslukta olağanüstü bir durum olup olmadığı, daha önce de konsolosluğa gelen Cemal Kaşıkçı ile dışarıdan gelen 15 kişiyi görüp görmedikleri ve kaç yıldır çalıştıkları’na ilişkin sorular sorulduğu belirtildi.

SUUDİ ARABİSTAN: CİNAYET PLANLI

Suudi Arabistan Başsavcılığı, Suudi Arabistan'da yürütülen soruşturmaya ilişkin açıklama yaptı ve sanıkların gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini planlayarak işlediklerini açıkladı. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb, "Kardeş Türkiye ve Suudi Arabistan arasında kurulan ortak çalışma grubu aracılığıyla kardeş Türkiye'den gelen bilgiler, Kaşıkçı davasındaki şüphelilerin cinayeti önceden planladığını gösteriyor." ifadesini kullandı.

SULTANGAZİ’DEKİ ARAÇTAN ÇIKANLAR BELLİ OLDU

Kaşıkçı’nın kaybolduğu günlerde Sultangazi’de bir otoparka bırakıldığı öne sürülen diplomatik plakalı araçtaki incelemeye ilişkin detaylar da belirlenmeye başladı. Konsolosluk aracında yurt dışına giden bir konsolosluk görevlisinin kişisel eşyalarının bulunduğu belirlendi.

AP'DEN BAĞIMSIZ SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Avrupa Parlamentosu (AP), Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin uluslararası soruşturma yapılması ve sorumluluklarının tespit edilmesi halinde Suudi yetkililere yaptırım uygulanması çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti.

AP Genel Kurulu'nda 7 farklı siyasi grubun teklifi üzerine hazırlanan Kaşıkçı'nın öldürülmesini kınayan ve uluslararası soruşturma çağrısında bulunan karar tasarısı oylandı. Tasarı, Genel Kurul'da 1 hayır oyuna karşılık, 325 evet oyuyla kabul edildi.

Kararda Suudi yetkililere Kaşıkçı'nın cesedinin yeri hakkında bilgi vermesi çağrısı yapılırken, ‘insan kaçırma ve yargısız infazın’ insanlığa karşı suç olduğu kaydedildi.

Kararda, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin bağımsız ve tarafsız uluslararası soruşturma başlatılması talep edildi.

Soruşturmanın uluslararası gözlemcilerin de katılımıyla "tarafsız bir mahkeme" tarafından gerçekleştirilmesi ve sorumluların uluslararası standartlara uygun şekilde cezalandırılması gerektiği belirtildi.

YAPTIRIM ÇAĞRILARI VİZE YASAĞI VE MAL VARLIĞI DONDURMAYLA SINIRLI

Kararda, Kaşıkçı'nın öldürülmesinde Suudi yetkililerin sorumluluğunun tespit edilmesi durumunda tüm AB üyesi ülkelerin yaptırım kararı almaya hazır olması için çağrı yapıldı.

Yaptırımların, ilgili Suudi kişilere yönelik vize yasağı ve mal varlığının dondurulması şeklinde olabileceği ifade edilen kararda, tüm bilgilerin ortaya çıkmasının ardından Suudi Arabistan'a yönelik insan hakları yaptırımlarının uygulanması gerektiği vurgulandı.

ÇAVUŞOĞLU: HERKES TÜRKİYE'DE YARGILANMALI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin bir soru üzerine, “Viyana Sözleşmesi'ne göre bu soruşturma Türk hukukuna göre yürütülmelidir. Bu tutuklanan şahıslar veya kim ortaya çıkarsa cinayetle ilgili herkesin Türk hukukuna göre burada soruşturulması ve yargılanması gerekiyor. Bizim ve cumhurbaşkanımızın talebi bu yönde. Şu anda, uluslararası mahkemeye taşıma durumu yok. Ama uluslararası kuruluşlar ya da mahkemeler inisiyatif alıp böyle bir soruşturma başlatırlarsa elimizdeki delilleri, yaptığımız soruşturma neticelerini paylaşırız. Vermekle de zaten yükümlüyüz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aşı reddi ölüme sebep olabilir

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da gemiciler, postane işçileriyle dayanışma grevine çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa