24 Ekim 2018 18:26

26 gazetecinin cezaları onandı: Savunma hakkı dahi verilmedi

Aralarında 2017 yılında tahliye edilen Murat Aksoy ile Atilla Taş’ın da bulunduğu 26 kişiye verilen hapis cezası istinaf mahkemesinde onandı. 

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Aralarında 2017 yılının Ekim ayında tahliye edilen Murat Aksoy ile Atilla Taş’ın da bulunduğu 26 kişiye, “örgüt üyeliği” ve “darbeye teşeşbbüs” iddiasıyla verilen hapis cezası istinaf mahkemesinde onandı. 26 isimden 24 kişinin dosyası Yargıtay’a taşınacak. Cezası 5 yılın altında olan cezalar Yargıtay’a taşınamayacağı için Murat Aksoy ve Atilla Taş’ın cezası kesinleşmiş oldu. Taş’ın yeniden hapse girip girmeyeceği ise henüz net değil. 

Kararı Evrensel'e değerlendiren Taş ve Aksoy’un hukuk danışmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, istinaf mahkemesinde duruşma yapılması talebinde bulunduklarıını belirterek, duruşmanın sonucunun dahi kendilerine bildirilmediğinin altını çizdi. Kararı basından öğreniklerine dikkat çeken Akdeniz, 30 gün içerisinden adil yargılama ve etkili savunma hakkının ihlal edildiği gerekçesi ile Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını bellirtti.

SAVCI, AKSOY VE TAŞ’A DAHA FAZLA CEZA İSTEDİ

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 2. Ceza Dairesi, gazetecilerin istinaf talebini değerlendirdiği 22 Ekim tarihli kararında, tutuklu isimlerin tutukluluk hallerinin devamına hükmederken, aralarında Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Bayram Kaya, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Davut Aydın, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habip Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammet Sait Kuloğlu, Mustafa Erkan Acar, Mutlu Çölgeçen, Oğuz Usluer ve Ünal Tanık'ın da bulunduğu sanıkların istinaf başvurularının esastan reddine karar verdi. 

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti firari sanıklar Bülent Ceyhan ve Said Sefa'nın yakalama kararının infaz edilmediğinden dolayı dosyalarının ayrılmasına, tutuksuz sanık Muhterem Tanık’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu işlediği sabit olmadığından beraatına hükmetmişti.

BAM kararında, dosyada mevcut delillerin suçun ispatı bakımından yerinde ve yeterli olduğu ve yerel mahkemenin kararının hukuka uygun olduğu ifade edildi.

TAŞ YENİDEN HAPSE Mİ GİRECEK?

Davanın İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesinde 8 Mart 2018 tarihinde görülen karar duruşmasında Atilla Taş’a 3 yıl 1 ay 15 gün, Murat Aksoy'a 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti. Atilla Taş ve Murat Aksoy’un hapis cezaları beş yıldan az olduğu için dosyaları Yargıtay’a taşınamayacak. Bu nedenle Aksoy ve Taş’ın cezası kesinleşmiş oldu. Aksoy’un aldığı ceza nedeniyle yeniden tutuklama ihtimali bulunmazken, Taş’ın durumu ise önümüzeki günlerde netleşecek.

AKDENİZ: KARARI BASINDAN ÖĞRENDİK

Karar sonrası Evrensel'e değerlendirmede bulunan Atilla Taş ve Murat Aksoy’un Hukuk Danışmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, adil yargılama hakkının bir kez daha ciddi şekilde ihlal edildiğinin altını çizdi. İstinaf mahkemesinde duruşma yapılması talebiyle başvuruda bulunduklarını belirten Akdeniz ancak kararı basından öğrendiklerini söyledi.

Akdeniz şunları söyledi: “Ahmet Altan ve Mehmet Altan için istiaf mahkemesinde duruşma yapıldı, tiyatro da olsa duruşmaları yapıldı. Biz dosyayı temyiz ettik, cezalara karşı. İtiraz etmiş olduk. Savcı da Atilla Taş ve Murat Aksoy’un cezalandırılmasını istedi. Ama savcının mütaalası bize tebliğ edilmedi. Biz duruşma talep etmiştik istinaf mahkemesi için, duruşma talebimizle ilgili duruşma yapılmayacak bilgisi bize verilmedi. Biz bugün istinaf mahkemesinin cezaları onama kararını basından öğrendik. Böyle bir şey olmaz, adil yargılama hakkının ciddi bir ihlali söz konusu burada. Altanlar da bu durumdaydı, onların duruşması yapıldı, sanıklar da dinlendi. Bu davada yargılananların hiçbirine savunma hakkı verilmedi. Dolayısıyla bu demokratik toplumlarda kabul edilebilir br yargı süreci değil.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Devlet içindeki iktidar paylaşımında sorunlar var'

SONRAKİ HABER

İran’da yaşam alanı savunucusuna "casusluk" iddiasıyla hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa