24 Ekim 2018 18:03

İskoçya’da kadın işçilerin ‘eşit işe eşit ücret’ grevi

İskoçya'nın Glasgow kentinde, belediye ile görüşmelerinden sonuç alamayan 8 bin kadın işçi 'Eşit işe eşit ücret' talebi ile 2 günlük grev yaptı.

Fotoğraf: Sarya Tunç

Paylaş

Sarya TUNÇ
Londra

İskoçya’nın en büyük kenti olan Glasgow’da belediye bünyesinde çalışan kadın işçiler, erkeklerle benzer işler yapmalarına rağmen ücret eşitsizliği yaşadıkları için yıllardır eşitlik mücadelesi veriyorlardı. Belediye ile görüşmelerinde sonuç alamayan 8 bin kadın işçi “eşit işe eşit ücret” talebi ile İngiltere’nin en büyük iki sendikası GMB ve UNISON sendikalarının öncülüğünde 2 günlük grev yaptı.  

‘AYNI MAAŞI ALMAYI HAK EDİYORUM’

Genellikle okul ve kreşlerde temizlik, yemekhane, bakım hizmetleri gibi görevlerde çalışan kadınlar ve diğer belediye çalışanları belediyenin uzun yıllardır devam eden eşit ücret sorununu çözmesi için mücadele ediyorlardı.

Bu yılın başında, bütün mahkeme sonuçlarıkadınları destekledikten sonra, belediye, geçmişte yaşanan adaletsizlik için bir anlaşma sözü vermişti. Fakat aradan geçen 10 ay ve yapılan 20’yi aşkın toplantıya rağmen belediyenin herhangi bir adım atmadığını belirten UNISON ve GMB sendikası “Artık Yeter” deyip grev kararı aldı.

‘KADINLAR ARTIK AYAĞA KALKIYOR’

Geleneksel olarak “kadın işi” denilen işlerde çalışan kadınlar -temizlik ve bakım işleri-, çöp toplama gibi “erkek işi” olarak görülen işlerde çalışan erkeklerden daha az ücret alıyorlar.

Eşit ücret talebinde bulunanlar arasında erkekler de olmasına rağmen, harekete geçenlerin ezici çoğunluğu kadınların oluşturduğunu söyleyen sendika temsilcileri “Bu grev yoluyla ortaya çıkan kardeşlik inanılmaz. Kadınlar artık ayağa kalkıyor.” dedi.

Yıllardır temizlik işlerinde çalışan bir kadın işçi ise şöyle ekledi: “Asıl sorun ne biliyor musun? Ömrüm boyunca bu işi yaptım ve sokakları süpüren biriyle aynı maaşı almayı hak ettiğimi düşünüyorum. Mücadelemi bırakmayacağım!”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akit Tv spikeri hakim karşısında: Ben linç edildim

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de Türk Metal işçilerinden iş durdurma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa