24 Ekim 2018 17:41

İsveçli silah tekeli, 850 çalışanının işine son verecek

İsveçli silah tekeli Saab, zarar ettiği gerekçesiyle 850 çalışanın işine son vereceğini açıkladı.

Fotoğraf: Paul Labbe/ABD Hava Kuvvetleri

Paylaş

İsveç’in en büyük silah tekeli Saab, 2018 yılının son çeyreğinde 103 milyon kron zarar ettiği gerekçesiyle 850 çalışanının işine son vereceğini açıkladı. İşten atılacaklardan 550’si danışman diğerleri ise Saab’ın işyerlerinde çalışan memurlar.

9 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE İHALE KAZANDI

Geçen yılın aynı döneminde 333 milyon kron kâr eden şirket, bu ayın başlarında ortağı Boing ile birlikte ABD Hava Kuvvetleri’nin 9.2 milyar dolar değerinde ihalesini kazanmıştı. Saab-Boing ortaklığı, ABD’ye 351 jet eğitim uçağı, 46 simülatör ve yer destek sistemleri satacak.

Bu yılın son çeyreğinde Saab’ın aldığı siparişler arttığı gibi cirosu da yükseldi. Tüm bunlara rağmen 100 milyon civarında zarar etmesi siparişleri teslim etmesinin zaman almasından kaynaklanıyor.

Saab Genel Müdürü Hokan Buskhe, üçüncü çeyreğin personel çıkarılmasından sonra gelişim ve verimliliğin artışının başlagıcı olduğu söyledi. Gelecekte yeni işten çıkarmalara ihtiyaç duyulmayacağı değerlendirmesini yaptıklarını belirtti.

SENDİKADAN İŞTEN ATILMALARA DESTEK!

Saab’ın fabrikalarının bulunduğu Linköping ilinde Unionen Federasyonu’nun başkanlık görevini yürüten Andreas Danielsson, işten atılmaların doğal bir adım olduğunu söyleyerek işten atılmaları savundu.

Son yıllarda şirketin oldukça büyüme gösterdiğini söyleyen Danielsson, “Hepimizin farklı bisikletleri var. Herkes tüm yaşamı boyunca uçak yapamaz, bir yerlerde üretimi değiştirmeliyiz. Memurlar üretimi devralıp uçak yapamaz, bunu başkaları yapıyor” dedi. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Liderler zirvesinin dördüncüsü Rusya’da’

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kenan Kırkaya: Akit hedef gösterdikten sonra dava açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...