24 Ekim 2018 17:24

Kılıçdaroğlu: Türkiye’de kuvvetler ayrılığı bulunmuyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 24 Haziran'da 'fren ve denge' mekanizmalarından yoksun bir sisteme geçtiğini vurguladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 24 Haziran seçimleri ile “fren ve denge” mekanizmalarından yoksun bir sisteme geçtiğine değindi, bu sistemde başkanlık sisteminin en temel özelliği olan sert kuvvetler ayrılığının bulunmadığına dikkat çekti.

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, yerel seçim gündemiyle toplandı. Bazı ilçe adaylarının oylanmasının beklediği PM öncesinde Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) topladı. Burada da PM’ye sunulacak adaylara dönük değerlendirmelerin yapıldığı belirtildi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, PM’ye sunulan MYK raporunun sunuş bölümünde ise gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin 24 Haziran seçimleri ile “fren ve denge” mekanizmalarından yoksun bir sisteme geçtiğine değinen Kılıçdaroğlu, bu sistemde, başkanlık sisteminin en temel özelliği olan sert kuvvetler ayrılığının bulunmadığına dikkat çekti.

ÇALIŞMA GÜVENCESİ YOK

Kabul edilen sisteme uyum amacıyla yetki kanununa dayalı olarak çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ve Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile bir dizi düzenlemeler yapıldığını aktaran Kılıçdaroğlu, yapılan düzenlemeler sonucunda dayanağını Anayasa’da bulan “idarenin bütünlüğü” ilkesinin ortadan kaldırıldığını, devlet memurlarının güvencesinin sona erdirildiğini ve kamu yönetiminde büyük bir karmaşa ortaya çıktığını kaydetti. .

Hiç kimsenin kamu yönetiminde yarın ne olacağını bilmediğini de aktaran Kılıçdaroğlu, uyum düzenlemeleri kapsamında, TBMM İç tüzüğünde de değişikliklere gidildiğini hatırlattı.

Yargı üzerindeki baskı ve kontrolün artarak devam ettiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, adli yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılmasını eleştirdi.

Türkiye’nin, yerel yönetimler tarihinde bir ilki AKP Hükümetleri döneminde yaşadığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, seçimle gelen belediye başkanlarının, haklarında hiçbir soruşturma yapılmaksızın baskıyla istifa ettirildiğini ve yerlerine yine parti genel merkezlerinden belirlenen adaylar atandığını belirtti. .

CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerine yönelik tartışmalara da değinen Kılıçdaroğlu, “Vasiyetnamenin bir kanun ile iptali mümkün değildir. İş Bankası’ndaki Atatürk hisseleri üzerinden yürütülen tartışma sadece miras, mülkiyet hukuku açısından değerlendirilmemelidir. Gerçek amaç, bir şekilde İş Bankası’nı yürütme organının kontrolü altına almaktır” dedi.

Ekonomideki gelişmelere de değinen Kemal Kılıçdaroğlu, krizin atlatılması için öncelikle yok olan güvenin yeniden sağlanması gerektiğini belirterek, “Bu, krizle mücadelenin olmazsa olmaz şartıdır. Bunun için liyakat sahibi bir ekonomi kadrosunun iş başına getirilmesi, bu kadronun hem tutarlı hem güçlü hem de adil bir programın uygulamaya koyması lazımdır.” ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bölgedeki yayla yasakları hayvancılığı bitiriyor

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa