24 Ekim 2018 15:37

Fındık sorunu Meclis gündemine taşınacak

Tüm Köy Sen, Mecliste partilerin Tarım Komisyonlarıyla görüşerek 'Fındıkta Çözüm Önerileri Raporu'nu iletecek.

Fotoğraf: Fırat Turgut/EVRENSEL

Paylaş

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) yarın TBMM’de partilerin Tarım Komisyonlarıyla görüşerek "Fındıkta Çözüm Önerileri Raporu"nu iletecek.

Tüm Köy Sen olarak olanakları ölçüsünde üreticilerin taleplerini dillendirdiklerini, neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştıklarını, şimdi görevin Mecliste olduğunu dile getiren Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra şu değerlendirmeyi yaptı: Ortaya konuşmak kolay. Önemli olan kalıcı çözüm üretmek. Muhalefet partileri fındıkla ilgili araştırma önergesi verdi ama önergeyi verenler oturuma katılmadılar. İktidar yanlış içinde ama muhalefette de istediğimiz çalışmayı yapmıyor. Bu nedenle taleplerimizi grupların Tarım Komisyon Başkanlarına iletmeyi uygun gördük. Taleplerimizin takipçisi olacağız.

MECLİS DIŞINDAKİ PARTİLERLE DE GÖRÜŞECEKLER

Üretici köylülerin sendikası olarak amaçlarının bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek, çözüm üremeye yönelik çalışmalar yapmak olduğunu belirten Sağra, “Sendika olarak emeğimizin ve ürünümüzün savunucuyuz. Bizim yanımızda olanlarla beraber olacağız. Üreticiler olarak bakış açımız bu. Bu nedenle de ayrım yapmadan tüm parti gruplarıyla görüşeceğiz. Yalnızca Meclis’te değil, Meclis dışı partilerle de görüşmeye çalışacağız.” dedi.

ÜRETİCİDEN YANA TARIM YASASI ŞART

Tüm Köy Sen Genel Merkezi ve Ordu Şubesi tarafından hazırlanan raporda tarım yasasında değişiklik yapılarak üreticilerin ve tarımın korunmasının gerekliliği vurgulanıyor. Muhalefet milletvekilleri ve kurum temsilcilerinin sürekli TMO’nun fındık almasının gerekliliğini belirterek asıl tartışılması gerekenlerin önünü kestiklerini söyleyen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, “İktidarın niyeti belli, onlar piyasayı tarım ve gıda tekellerine teslim ettiler” tespitini yaptı. (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Depremin afete dönüşmesi kader değildir'

SONRAKİ HABER

Kayyum Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin kapısına kilit vurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...