24 Ekim 2018 15:18

TMMOB: Çevre İl Müdürü Varan, İstinye Park hakkında yalan beyan verdi

TMMOB, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan'ın İstinye Park AVM ve Otel inşaatına dair yalan beyan verdiğini açıkladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir Balçova Üçkuyular Meydanı'nda Orjin Grup tarafından yapımı sürdürülen İstinye Park Alışveriş Merkezi ve Otel Projesi, "Çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir" kararı iptal edilmesine rağmen yükselmeye devam ederken Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan yerel basına yaptığı açıklamayla İstinye Park'ın inşaatı hakkında hukuka aykırı bir durum olmadığını dile getirdi.

TMMOB, İl Müdürü Varan'ın açıklamalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Melih Yalçın ve Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay da katıldı.

Açıklamayı yapan Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, Varan'ın kamuoyunu yanılttığını ve suç işlediğini dile getirdi.

Projenin daha ruhsat verildiği andan itibaren hukuka aykırı olduğunu dile getiren Şenyol, "Bugün İstinye Park Otel ve AVM Projesi, daha küçük olan 6165 ada 6 parsel ve Eski Vergi Dairesi alanı olan 6165 ada 1 parselin tevhidinden oluşan 6165 Ada 8 Parsele verilen ruhsata istinaden devam etmektedir. 10.12.2014 tarihinde verilen ÇED Gerekli Değildir Kararı, bugünkü proje alanı olan 6165 ada 8 parsel için değil, farklı bir alan olan 6165 ada 6 parsele ve dolayısıyla farklı bir mimari proje için verilmiştir" dedi.

'MEVZUATA AYKIRI RUHSAT'

Balçova Belediyesi'nin de usule aykırı davrandığını ifade eden Şenyol şunları söyledi:

"25.09.2017 tarihinde onaylanan ÇED olumlu raporunda yer alan 6165 ada 8 parseldeki mimari projenin 6165 ada 6 parsel için verilmiş olan 'ÇED Gerekli Değildir Kararı’nda yer alan mimari projeden farklı olduğu görülmekle birlikte proje alan sınırlarının da alan sınırları da genişlemiştir. Dolayısıyla alan sınırlarının genişlemesi hem İmar Kanunu gereği hem de ÇED Yönetmeliği gereğince Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinin yeniden başlaması anlamına gelmektedir. Ancak Süreci yeniden başlatmaksızın 6165 ada 6 parsel için verilmiş olan 'ÇED Gerekli Değildir Kararı' doğrultusunda mevzuata aykırı biçimde ruhsat verilmiştir. 09.07.2018 tarihinde onaylanan imar planının da mahkemenin iptal ettiği imar planından hiçbir farkı olmadığı görülmektedir."

MÜDÜRLÜK VE BELEDİYE HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Varan'In süreci kamuoyunu yanlış anlattığını da belirten Şenyol, "Mahkeme kararlarının ne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ne de Balçova Belediyesi tarafından uygulandığı da yoktur. Sanılmasın ki hukuk, kamu yararı ve bilim rahatça hiçe sayılabilecektir. Bu süreçte en ufak katkısı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Balçova Belediyesi kurumları ve sorumluları hakkında bugün suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

NASA: Mars'ta sıvı su varsa, yaşam için yeterli oksijen oluşabilir

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa