24 Ekim 2018 15:01

Eczaneler ağrı kesici bile bulmakta zorlanıyor

Eczacılar yaşanan ilaç sıkıntısına ilişkin Sağlık Bakanlığını uyararak acilen önlem alınmasını istedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaç tedarikinde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, eczanelerin ağrı kesici bile tedarik etmekte zorlandığını söyledi. Çoğu ithal edildiği için döviz kurundan etkilenen ilaçların temininde yetkililere çağrıda bulunan Saydan, iller arası takas yasağının kaldırılması ve ilaç fiyatlarının kura göre güncellenmesini istedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Merkez'inde yapılan basın toplantısında konuşan Saydan, artan avro nedeniyle ilaç tedarikinde ve birçok ilaçta sorun yaşandığına dikkat çekerek, ilaç fiyatı hesaplamasında kullanılan Avro kurunun güncellenmemesinin yaratacağı sorunları anlattı.

2018 yılı içerisinde beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 avronun değerinin 6.5 lira civarında olduğunu söyleyen Saydan, “Özellikle ithal ilaçların ülkemize girişinde firmaların neden isteksiz davrandığı ve zorlandığı çok net şekilde anlaşılacaktır. Yerli ilaç sanayimiz de ilaç etken maddeleri yurt dışı kaynaklı tedarik edilmekte ve avrodan etkilenmektedir. Tedarik sorununa rağmen eczacılarımız  ürünü temin etmeye çalışılmaktadır” dedi.

Bugün eczanelerin enjektörleri, şeker ölçüm striplerini, insülin enjektör uçlarını zararına da olsa vatandaşına verdiğine dikkat çeken Saydan “Bu yüzden yeni yıl beklenilmeden Avro kurundaki gerekli güncelleme bir an önce yapılmalı ve yürürlüğe konulmalıdır” diye konuştu. Ağrı kesinin bile tedarikinde sıkıntı yaşandığını söyleyen Saydan, “Ülke tarihinde neredeyse ilk defa ağrı kesicinin temininde sıkıntı yaşanıyor. Korkumuz bu ilacı eczanelerde bulamayan vatandaşlarımızın bakkallarda, benzinlikler vb. yerlerde satılan güvenilir olmayan sahte ürünleri alarak sağlıklarını bozmasıdır” dedi.

GRİP AŞISI BULUNAMIYOR

Özellikle bu aylarda yapılması gereken grip aşısında da sorunlar yaşandığını ifade eden Saydan, “Olası bir salgını önlemek için yeterince grip aşısı bulunamıyor. Grip aşısı Türkiye’de üretilmediğinden ithal ediliyor. Ayrıca risk grubundaki kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız için de tehlikeli bir süreç bizi bekliyor. Bu durum biz eczacılardan kaynaklanmıyor. Yetkililerin bir an önce bu soruna çözüm getirmeleri gerekiyor” dedi.

Saydan, Türkiye'de aşı karşıtlığının tehlikeli bir seviyeye yükseldiğini belirterek, “Türkiye yüzde 28,3 ile dünyada en yüksek çocuk nüfus oranına sahip 97'nci ülkedir. Nüfusumuzun yaklaşık 23 milyonu çocuk ve bunun 287 binini de Suriyeli çocuklar oluşturuyor” dedi. Saydan, her geçen yıl aşı karşıtlığının arttığını ve 2017'de bu sayının 23 bini geçtiğini ifade etti. Ayrıca ekonomik sorunların bahane edilerek depolar tarafından eczanelere verilen ödeme vadelerinin geri çekildiğine dikkat çeken Saydan, konuyla ilgili olarak Bakanlığın devreye girmesini talep ederek, “İlaç alım koşulları değişmediği halde bizlere uygulanan vadeleri neden kısalttıklarına anlam verememekteyiz. Olası iflasların hem ekonomik parametrelere, hem de istihdama vereceği zarar göz ardı edilmemelidir” dedi.

‘KAMU HASTANELERİ İLAÇ TİCARETİ YAPIYOR’

“Günübirlik tedavi” adı altında hastanelerin ilaç karşılamasının dünyada başka bir örneği olmadığını ifade eden Saydan, “Bu sisteme göre kamuya ait hastanelerde vatandaşlarımıza ilaçlar doğrudan uygulanmaya başlandı. Hatta durum kilosu az hastadan artan ilaç miktarının, kilolu hastaya verileceği söylemine kadar uzandı. Hastanelerde elbette ilaç olur ama kamu hastaneleri ilaç ticareti yapmaz. Daha önceden de tecrübe edildiği üzere devlete ve vatandaşa bu yöntemin bedeli ağır olur. Hastaneler ilaç temin edemez duruma gelir”dedi.

'İLLER ARASI TAKAS YASAĞI KALDIRILSIN'

İlaç tüketiminin bölgelere hatta şehirlere göre değişiklik gösterdiğini dile getiren Saydan, bazı illerde olmayan ilacın diğerlerinde olduğunu söyledi. Bu nedenle şehirler arasındaki ilaç takası yasağının kaldırılması gerektiğini belirten Saydan, il içi takasın şehirler arasında olmamasının mesafeleri çok yakın ama farklı il sınırlarında olan karı-koca eczacıların bile ilaç takas edemediğini söyledi.(Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

3. Havalimanında iş bırakma eylemi sürüyor

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu, "Trump için hızlı bir yargı süreci" öngörüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...