24 Ekim 2018 13:48

'Kriz, kadınlara daha fazla şiddet ve sömürü olarak dönüyor'

Adana Kadın Platformu, kadınlara kriz ortamıyla artan şiddet, işsizlik ve ev içi sömürüye karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Adana Kadın Platformu, düzenlediği basın toplantısıyla kriz ortamı ile artan psikolojik ve sosyal tahribat sonucu ortaya çıkacak şiddet ve işsizliğin ilk kadınlara yöneleceği uyarısında bulundı. Platform kadınlara şiddet, işsizlik ve ev içi sömürüye karşı birlikte mücadele çağrısında bulundu.

Eğitim Sen Adana Şube Binası’nda gerçekleşen basın toplantısında ortak basın metnini okuyan Pelin Songül Çiçek, "Eve ekmek getiremedim kadını öldürdüm", "İşsiz kaldım, psikolojim bozuldu; kadını öldürdüm" cümleleri arasına sıkıştırılmaya çalışılan kadının, ekonomik kriz sonucu ailede ve toplumda oluşacak sosyal ve psikolojik buhranların mağduru olmaya itildiğini ifade etti.

'KRİZDE ŞİDDET VAKALARI ARTIYOR'

Bunun en çıplak örneklerinden birinin, Adana'nın Yüreğir ilçesinde 3 çocuğunu öldürüp intihar girişiminde bulunan kadının haberi olduğunu dile getiren Çiçek, “S.C., 3 çocuğunu öldürdükten sonra bileklerini keserek intihar girişiminde bulundu” dedi.

S.C., polise verdiği ilk ifadesinde, "Hayatımda hiç mutlu bir gün yaşamadım. Tüm yaşantım, zorluk ve rezillik içinde geçti. İntihar etmeyi uzun zamandır düşünüyordum; fakat geri kalan çocuklarım rezil olmasın diye onları da öldürdüm" demişti.

Zonguldak’ta diyabet rahatsızlığı nedeniyle şeker komasına girdiği tespit edilen lise öğrencisi Dilara Kilcioğlu’nun yaşamının yitirdiğini ifade eden Çiçek, “Dilara'nın doktoru Prof. Dr. İlknur Aslanoğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamasında maddi imkansızlıklar nedeniyle kontrollerine gelemediğini belirtti” dedi.

Çiçek bu iki örnekteki gibi vakaların krizin derinleşmesiyle artmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

'KRİZ EV İÇİ SÖMÜRÜYÜ ARTTIRIYOR'

Kadınların günlük yaşamını kâr odaklı esir alan sistemin, ekonomik krizde de en çok kadınları hedef aldığını dile getiren Çiçek, “Kadınlar kapitalist-patriyarkal sistem sonucu, şu an yaşadığımız bu çöküşün faturasını halka kesmek isteyen iktidar sahipleri için sadece ‘eve destek olan’, ucuz ve güvencesiz çalıştırılmaya uygun ikinci cinsiyettir. Bu yüzden en başta tekstil, kozmetik, hizmet gibi sektörlerden başlayan işten çıkarmalar diğer alanlarda da devam ederek kadınların eve kapanmalarına, sosyal hayattan soyutlanmalarına ve ev içi sömürünün artmasına sebep olacaktır” dedi.

'KADINLAR KRİZİN FATURASINI ÖDEMEYECEK'

Krizin faturasının kadınlara ödetilmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Çiçek, “Mutfakta, fabrikada, eğitim kurumlarında, sokakta her yerde yan yana ve omuz omuza olacağız. Ekonomik sıkıntılar içinde bunalıma sürüklenen kız kardeşlerimize sesleniyoruz. Hiçbirimiz bu sıkıntıları yalnız yaşamak zorunda değiliz. El ele verdikçe, omuz omuza dayanışma içinde olup birlikte mücadele ettikçe daha güçlü olacağız. Bütün kız kardeşlerimizi dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyoruz” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ağbaba: AKP’nin vizyonu: Sıbyan mektebi özentisi

SONRAKİ HABER

Demokrasi İçin Birlik (DİB) toplantısı: Halkın talepleri etrafında mücadele edilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa