24 Ekim 2018 13:24

Avukat Eren Keskin, Martin Ennals Ödülü’ne aday gösterildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin, Martin Ennals İnsan Hakları Savunucuları Ödülü’ne aday gösterildi.

Fotoğraf: Cansu Pişkin/EVRENSEL

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü ile İnsan Hakları İzleme Örgütünün de aralarında bulunduğu 10 insan hakları kuruluşu tarafından verilen Martin Ennals Ödülü için, Türkiye’den Eren Keskin, Kolombiya’dan Marino Cordoba Berrio, Avustralya/Papua Yeni Gine’den Abdul Aziz Muhamat finalist olarak seçildi.

İnsan haklarının savunulmasında içten özveri gösteren, hapsedilme, işkence tehdidi altında çalışan kişilere verilen ve dünya çapındaki insan hakları savunucularına koruma sağlamayı amaçlayan Martin Ennals Ödülü, 13 Şubat 2019’da İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek olan törenle takdim edilecek.

KESKİN, 143 DAVADAN YARGILANIYOR

1968’dan 1980’e kadar Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreterliği görevini yürütmüş olan Martin Ennals’ın adıyla verilen ödüle Türkiye’den aday gösterilen Avukat Eren Keskin, 30 yılı aşkın süredir Türkiye’deki Kürtlerin, kadınların ve LGBTİ+ bireylerin temel hak ve özgürlükleri için mücadele ediyor.

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma kampanyası kapsamında, 2013 ile 2016 yılları arasında sembolik olarak Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Keskin, yayınlanmış yazıların içeriği gerekçe gösterilerek, “Türk ulusunu aşağılama” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 12 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası temyiz aşamasında olduğu için henüz tutuklanmayan Keskin, toplamda 143 davadan yargılanıyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Maltepe Üniversitesinde kantin boykotu

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa