23 Ekim 2018 21:37

ABD ile Suudi Arabistan ortaklık tazeledi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la bir araya geldi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin - Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (Fotoğraflar: AA)

Paylaş

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğunda vahşice katledilmesi, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ticari ilişkilere gölge düşürmedi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Suudi Arabistan’ın başkent Riyad’da tepkilerin hedefindeki Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la bir araya geldi.

STRATEJİK ORTAKLIĞIN ALTINI ÇİZDİLER

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’nın haberine göre, görüşmede tarafların, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ile Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu doğrultusunda bu ortaklığın gelecekteki rolünün önemine vurgu yaptığı belirtildi.

İki taraf arasındaki ticaret ile yatırım ilişkileri ve geliştirilmesinin yolları üzerinde durulan görüşmede ayrıca, “terörün finansmanı” ve yolsuzlukla mücadele konularının ele alındığı kaydedildi.

Görüşmeye Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Halid bin Selman bin Abdulaziz, Maliye Bakanı Muhammed Cedan, ABD’nin Riyad Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Martina Strong’un da katıldığı duyuruldu.

KAŞIKÇI’DAN SONRA İKİNCİ ZİYARET

Haberde, Mnuchin ile Prens Muhammed’in görüşmesinde Kaşıkçı olayının gündeme gelip gelmediğine ilişkin bilgi verilmedi.

Mnuchin, Kaşıkçı olayından sonra Riyad’a gelen ikinci üst düzey ABD’li yetkili olarak dikkati çekiyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Kaşıkçı olayının takibi amacıyla 16 Ekim’de Riyad’a ziyarette bulunmuştu.

DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, Kaşıkçı olayına ilişkin “Türkiye’ye ekip gönderdik ve Kaşıkçı’nın ölümünden sorumlu herkes tutuklanacak” açıklaması yaptı.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da mevkidaşı Retno Marsudi ile görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Cubeyr, “oluşturacak mekanizma ve çalışmalarla böyle bir olayın bir daha yaşanmayacağını” ileri sürdü. Endonezya Dışişleri Bakanı Marsudi ise soruşturmanın açık şekilde yürütülmesi talebini vurguladı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Deniz, kum, güneş… Tabak, bulaşık, kimyasal…

SONRAKİ HABER

İşçiler Ataşehir Belediyesi önünde eylem yaptı: Atılan işçiler geri alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa