Şikago’da 30 bin öğretmen grevde

Şikago’da 30 bin öğretmen grevde

ABD’nin Şikago kentinde 30 bin öğretmenin grevi ABD’de ülke çapında öğretmenlerin artan sıkıntılarını gün yüzüne çıkardı. Başka ABD şehirlerinde de öğretmenler ve işçi sendikaları Şikago grevini destekleyen eylemler yaptılar. Sendikalı öğretmenlerin maaşlar, iş koşulları ve imtiyazları konularında

ABD’nin Şikago kentinde 30 bin öğretmenin grevi ABD’de ülke çapında öğretmenlerin artan sıkıntılarını gün yüzüne çıkardı. Başka ABD şehirlerinde de öğretmenler ve işçi sendikaları Şikago grevini destekleyen eylemler yaptılar. Sendikalı öğretmenlerin maaşlar, iş koşulları ve imtiyazları konularında mücadeleleri giderek kızışıyor.

ABD Öğretmenler Federasyonu Başkanı Randi Weingarten, ülkede öğretmenlere saygının sıfırlandığını söyleyerek, Şikago Belediye Başkanı Demokrat Partili Rahm Emanuel’i okul süresini uzatmakla eleştirdi. Weingarten, Emanuel için “Öğretmenler arasında güvensizlik ve bunalımın tohumlarını o ekti” diye konuştu.

GREV SÜRECEK

Şikago Öğretmenler Birliği, grevi sürdürme kararı alırken Belediye Başkanı Emanuel mevcut eyalet yasalarında yeri olmayan grevi durdurmak için mahkeme kararı çıkarabileceklerini belirtti.

Öğretmenlerin başarısının öğrencilerin sınav notlarındaki artışa göre değerlendirilmesi önerisine karşı çıkan sendika, pazar günü greve gitmiş ve yaklaşık 30 bin öğretmen, kent belediyesiyle yürütülen müzakereler sonuç vermeyince iş bırakma kararı almıştı.

Şikago Öğretmenler Sendikası Başkanı Karen Lewis, öğretmenlerin sağlık yardımları, öğretmen değerlendirme sistemleri ve iş güvenlikleri konusunda büyük endişeleri olduğunu söyledi. Lewis ayrıca, hesaplamalarına göre bölgede 2 yıl içinde 6 bin öğretmenin işsiz kalacağını belirtti. Şikago’da öğretmenler son olarak 1987 yılında grev yapmıştı ve grev 19 gün sürmüştü.

ABD’nin okul sayısı açısından en büyük bölgesini oluşturan Şikago’da grevden etkilenen öğrenci sayısı 400 bin civarında. Bölgenin Polis Şefi Garry McCarthy ise binlerce öğrencinin ve öğretmenin gösteri yapma ihtimalinden bahsederek “gerekli önlemleri” aldıklarını söyledi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net