Tatil günü makineleri kaçıran tekstil patronu işçileri ortada bıraktı

Bursa'da iki aydır işçilere paralarını vermeyen ve sigortalarını yatırmayan tekstil atölyesinin patronu, makineleri kaçırıp dükkanı kapattı.

23 Ekim 2018 19:20
Paylaş

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde 3 ay önce faaliyete başlayan tekstil atölyesinde çalışan ve 2 aydır ücret alamadıklarını ileri süren işçiler, sabah iş yerinin sahipleri tarafından boşaltıldığını görünce polise başvurdu. Muradiye Mahallesi'nde faaliyet gösteren tekstil atölyesinde çalışanlar, geçen hafta iş yeri sahipleriyle görüşüp 2 aydır alamadıkları ücretlerinin ödenmesini istedi. Çalışanlar, ücretlerini alamamaları durumunda şikayette bulunacaklarını belirtti. 4 ortağı bulunan ve 40 işçinin çalıştığı iş yerinin sahipleri de iddiaya göre, 22 Ekim pazartesi günü ödemelerin yapılacağı sözü vererek işçileri ikna etti.

Maaşlarını da alma umuduyla dün atölyeye giden işçiler, iş yerinin kilitli olduğunu gördü. İşçiler, hafta sonunda makineler ve diğer malzemelerin kamyonlara yüklenip atölyenin tahliye edildiğini öğrenince şaşkına döndü. Polise başvuran işçiler şikayette bulundu.

'NE MAAŞ NE SİGORTA, HİÇBİR ŞEY VERMEDİLER'

İki ay önce bu atöyede çalışmaya başladığını ve tek bir kuruş bile almadığını söyleyen bir Rabia Şahin isimli kadın işçi, DHA'ya verdiği röportajda "Bir de hakaret eder gibi bizi yanlarına çağırdılar, 'Biz size 100-200 lira para verelim' dediler, sanki biz burada cep harçlığı için çalışıyormuşuz gibi. Sigortamız yok. Cumartesi-pazar günleri de dahil olmak üzere bizi akşam 7'ye kadar mesaiye bıraktılar ama mesai paraları da verilmedi. Yemek vermediler doğru düzgün. Bizi sürekli mağdur ettiler" dedi.

MAKİNELERİ KAÇIRIP DÜKKANI KAPATMIŞLAR

"Hepimiz eşimizi, evimizi, annemizi, babamızı ikna ederek geldik. İnsanlar çocuklarını evde bıraktılar buraya geldiler, hiçbiri ne maaşını alabildi ne de bir şey" diyen Rabia Şahin, kendilerine "Maaşınızı hemen vereceğiz, sigortanız hemen girdiğiniz günden itibaren yapılacak" dendiğini fakat bir günlük sigortalarının bile yapılmadığını belirtti.

Cumartesi akşamı iş yerinin bulunduğu sokaktan geçerken atöylenin açık olduğunu gördüğünü belirten Şahin, "Saat 22:00 civarıydı ve burası o saatlerde hiç açık olmaz. Ne oluyor diye baktığımızda bize 'Hürriyet Mahallesi'nde yeni bir yer tuttuk, malları ve makineleri oraya taşıyoruz' dediler. Ertesi gün de pılıyı pırtıyı toplayıp gitmişler, hiçbir şey bırakmamışlar. Telefonları kapalıydı, numaralarımızı engellediler, WhatsApp'tan, sosyal medyadan engellediler. Sosyal medya profillerini kararttılar" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mülteci, savaş, mücadele: En Güzel Şarkı

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...