23 Ekim 2018 18:38

Mars'ta yaşamı destekleyebilecek miktarda oksijen bulunabilir

Mars'ta su bulunması halinde, belirli koşullar altında, solunabilir bir atmosfer oluşturmaya elverecek miktarda oksijen içerebileceği açıklandı.

Fotoğraf: NASAJPL-Caltech

Paylaş

Bilim insanları, Mars'ın atmosferini solunabilir hale getirebilecek miktarda oksijen bulunabileceğini açıkladı. 

ABD'nin Caltech Üniversitesinden ve NASA'nın Jet İtki Laboratuvarından (JPL) araştırmacılar, Mars'ta su bulunması halinde, belirli koşullar altında, solunabilir bir atmosfer oluşturmaya elverecek miktarda oksijen içerebileceğini öne sürdü.

Caltech Üniversitesinden jeo-biyolog Woody Fischer ve JPL'den Vlada Stamenkovic, bilim adamlarının daha önce hipotez olarak öne sürdürdüğü, Kızıl Gezegen'in yüzeyinin altında tuzlu su bulunması ihtimalinden hareketle, tuz sayesinde donmadan sıvı halini muhafaza edebilen bu suların solunabilir bir atmosfer yaratmak için düşünülenden çok daha büyük miktarda oksijen içerebileceğini savundu.

Oksijenin atmosfere girdiğinde su ile hava arasında bir denge yaratmak için suya dönüştüğüne dikkati çeken araştırmacılar, yüzeyin altındaki eriyik haldeki oksijenin yeniden havayla temas etmesi halinde atmosferi oksijenle doldurarak canlı yaşamına ve aerobik solunuma uygun hale getirebileceği varsayımında bulundu. 

Araştırmanın sonuçları "Nature Geoscience" dergisinde yayımlandı. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Evrimi anlatmak bizim sorumluluğumuz'

SONRAKİ HABER

Hırvatistan: Milanovic her şey olabilir ama solcu değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...