23 Ekim 2018 17:22

Diyarbakır patlaması davasına Lisa Çalan'ın katılımı sorulacak

HDP'nin Diyarbakır mitingine yönelik bombalı saldırı davasında mahkeme, yaralanan Lisa Çalan'ın da davaya katılımını savcılığa soracak.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP'nin 7 Haziran seçimlerinden iki gün önce Diyarbakır'da düzenlediği mitinge yönelik bombalı saldırının davasında, mahkeme heyeti katliamda iki bacağını kaybeden Yönetmen Lisa Çalan'ın davaya katılımı için cumhuriyet savcılığına yazılan müzekkerenin akıbeti soracak. 

IŞİD'in 5 Haziran 2015'te HDP'nin Diyarbakır Mitingi'ne düzenlediği bombalı saldırıya ilişkin davanın 15. duruşması görüldü. Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya HDP Milletvekilleri Hüseyin Kaçmaz ve Abdullah Koç da katıldı. Bombacı olarak yargılanan sanık Orhan Gönder, savunmasını yazılı olarak mahkemeye 3 sayfalık dilekçe şeklinde sundu. Orhan Gönder'in avukatı tahliye talep etti. SEGBİS ile mahkemeye bağlanan diğer 4 sanık dosyanın kendileriyle alakası olmadığını söyleyerek beraatlerini talep etti. Gaziantep’ten istenen belgelerin bugün geldiğini ve inceleme fırsatı bulamadıklarını söyleyen hakim, ara kararla birlikte inceleneceğini söyledi. 

Müşteki avukatlar bombalı saldırıda iki ayağını da kaybeden Lisa Çalan'ın davaya katılmasını talep ederek, katılma kararının önünde engel olmadığını söylediler. Saldırıda en ağır yararlanın Lisa Çalan olduğunu belirten avukatlar, Çalan'ın davaya katılması gerektiğini vurguladı.

Mahkeme heyeti, Lisa Çalan ve Hüseyin Korkmaz'ın davaya katılımı için cumhuriyet savcılığına yazılan müzekkerenin akıbetinin sorulmasına, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi'nden gelen eksik evrakın sorulmasına, sanıkarın tutukluluk haline devamına ve bir dahaki duruşmanın 13 Aralık saat 14.00'a ertelenmesine karar verdi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

“Topyekûn” bir gençlik

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...