23 Ekim 2018 18:01

Kamil Tekin Sürek'e açılan ‘Faşist diktatörlük’ davası yarın görülecek

Evrensel yazarı Kamil Tekin Sürek'e ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlaması ile açılan dava yarın görülecek.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Evrensel yazarı Kamil Tekin Sürek’in ‘Faşist Diktatörlük’ başlıklı yazısında geçen “Faşist diktatörlüklerde, iktidara en ufak eleştiri getirdiğinizde hakkınızda davalar açılır” ifadesi nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlaması ile yargılandığı davanın ikinci duruşması yarın14.30’da görülecek.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek davanın duruşması öncesi, süreci değerlendiren gazetemiz avukatı Devrim Avcı şöyle konuştu: “Biz geçen celse Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat hakkında dava açılıp açılmadığı konusunun Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığına sorulmasını istedik. Gelen yazıda kendisi hakkında da dava açılmış olduğunu gördük. Dolayısıyla bu şunun da göstergesi: Ülkenin neresinde olursanız olun, beyanınız siyasi iktidarı eleştiriyorsa kendinizi hakim karşısında buluyorsunuz. Bu artık bir gerçek. Bu size ceza davası ya da tazminat davası olarak dönüyor. Bunun tüm ülkede aynı anda yargı konusu olması Türkiye’de yargının düştüğü durumu gözler önüne seren bir durum.”

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vekili Avukat Ahmet Özel’in şikayetiyle açılan davada Yazarımız Sürek, Evrensel’de yayımlanan, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın Erdoğan’a yönelik ‘faşist diktatörlük sözlerinden dolayı hakkında soruşturma başlatılması üzerine yazdığı ‘Faşist Diktatörlük’ yazısında geçen “Faşist diktatörlüklerde, iktidara en ufak eleştiri getirdiğinizde hakkınızda davalar açılır, işinizden olursunuz, hatta terörist ilan edilirsiniz. Ama, iktidar sahiplerinin her türlü yasalara aykırı fiilleri yargılanmaz. Bunları nereden biliyoruz? Tarihten. Hitler, Mussolini, Salazar, Franco, Pinoşe, Saddam, bin Ali vb. ülkelerini böyle yönetti” ifadelerinden ötürü, cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla hakim karşısına çıkacak. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

3 çocuğun öldüğü olayda 7 kişilik tekneye 20 kişi bindirmişler

SONRAKİ HABER

İşçiler Ataşehir Belediyesi önünde eylem yaptı: Atılan işçiler geri alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa