23 Ekim 2018 17:17

İsveç’te mültecilerle dayanışmaya 6 ay ceza istiyorlar

Sınır dışı edilmek istenen mülteci için uçakta eylem yapan genç kadın için açılan soruşturma davaya dönüştürüldü.

Fotoğraflar: Elin Ersson/Facebook

Paylaş

İsveç'te sınır dışı edilmek istenen mülteci için THY uçağında eylem yapan İsveçli Elin Ersson için açılan soruşturma davaya dönüştürüldü.

Svenska Dagbladet gazetesine konuşan İsveçli savcı James Von Reis yaptığı açıklamada, 21 yaşındaki Elin Ersson’un İsveç havacılık yasalarına uymadığını ve işlediği suçun delillerle sabit olduğunu ileri sürdü. Von Reis, “İlk defa böyle bir suç işlediği için havacılık yönetmenliğini ihlal nedeniyle 6 aya kadar hapis ya da para cezasına çarptırılabilir. O, bilerek ve isteyerek uçağın kalkmasına engel oldu” diye konuştu.

‘ELİN’İN PROTESTOSU YASAL’

Elin Ersson’ın avukatı Tomas Fridh ise sosyal medya hesabından yapığı açıklamada “Müvekkilim ve ben savcıların kendilerini suçlamayı seçmelerine şaşırdıklarını” ifade etti. Avukat Fridh “Elin Ersson’un uçakta yaptığı yasal bir protesto. Kendisi eyleme geçmeden önce, yasal bir protestonun çizgilerini bulmaya çalışmıştır. Zaten kabin görevlileri kendisini durdurmaya çalışınca, onların söylediklerini dikkate alarak en kısa süre içerisinde uçaktan inmiştir” diye konuştu.

Landvetter Havalimanı’nda yaklaşık 2 ay önce Göteborg-İstanbul seferini yapan Türk Hava Yolları’na ait uçakta koltuğuna oturmayarak eylem yapan ve Facebook’taki hesabı üzerinden canlı yayın yapan Ersson, 52 yaşındaki sığınmacı hakkındaki sınır dışı kararının durdurulmasını istemişti. Uçaktaki yolcuların alkışlarıyla verdiği destek sebebiyle duygulanan ve göz yaşlarına hakim olamayan Ersson, Türkiyeli yolculara teşekkür ederek, yetkililerin kontrolünde sığınmacı ile uçaktan inmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AİHM, Sarayın maliyeti için savunma istedi

SONRAKİ HABER

Norveç’ten, Türkiye’nin Suriye operasyonunun NATO’da tartışılması talebi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa