23 Ekim 2018 17:09

AİHM, Sarayın maliyeti için savunma istedi

Mimarlar Odası'nın Cumhurbaşkanlığı Sarayının maliyetinin açıklanması için AİHM'e yaptığı başvuru kabul edildi. AİHM, Türkiye’den savunma istedi.

Fotoğraf: Ex13/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin Cumhurbaşkanlığı Sarayının maliyetinin açıklanması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvuru kabul edildi. AİHM, sarayın maliyetinin açıklanmama gerekçesine dair Türkiye’den savunma istedi.

Konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AHİM başvurumuzu kabul etti, yeni bir hukuk sürecinin adımları atıldı. Bizi dikkate almayan bilgi edinme kanunu üzerinden de bilgi vermeyen yaklaşımdan dolayı, biz de hak arama mücadelesine giriştik. Maliyet istediğimizden dolayı sürekli ticari yaklaşımı karşımıza getiriliyordu. Bunun da tartışmaya açılıyor olması AHİM açısından önemli. Hükümetten 3 ay içinde savunma isteniyor olmasını da büyük bir gelişme olarak niteliyoruz. Bu mücadelede hukuksal düzeyde yeni bir yol açmanın mücadelesini ilk etabıdır. Nihai karar olmasa da bu süreç başlamıştır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şeker pancarında rekolte düştü, üretici endişeli

SONRAKİ HABER

Iyon Denizi'nde 5.1 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...