23 Ekim 2018 15:27

Jeotermale engel olan Uzundereliler, şantiyeyi de iptal ettirdi

İzmir’in Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi'ne yapılmak istenen asfalt ve temizlik şantiyesi, Uzunderelilerin açtığı dava sonucu iptal ettirildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Daha önce köylerinin yanı başına yapılmak istenen jeotermal kuyularını iptal ettiren Uzundere köylüleri, bu sefer de yine köylerinin yakınına İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen asfalt ve temizlik şantiyesini iptal ettirdiler.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde yer alan Uzundere Mahallesi’ne İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen katı atık transfer merkezi, asfalt plant merkezi ve temizlik işleri şantiyesine karşı açılan iptal davası sonuçlandı. İmar planlarında yeşillendirilecek alan statüsünde bulunan parselleri belediye hizmet alanına çeviren İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin kararı yargıdan döndü.

Uzundere Harmanyeri Kentsel Koruma Derneği ve 13 köylü tarafından açılan iptal davasında dosyayı inceleyen İzmir 6. İdare Mahkemesi kararını açıkladı. Bilirkişi raporları doğrultusunda mahkeme heyeti planları iptal etti. Mahkeme kararında plan kararının 1/25 binlik İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Düzeni'nde kurgulanmış 'Yeşil Kuşak' stratejisini zedeleyici nitelikte ve 1/100 binlik İzmir Manisa Planlarına aykırı olduğuna karar verdi. Ayrıca kararda plan değişiklikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, imar mevzuatına ve kamu yararına aykırı olduğuna dile getirildi.

ZEYTİNLER MAHKEME KARARINA GİREMEDİ

Uzundereliler, kurulacak tesislerin 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun ve Uygulama Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu da dile getirdiler. Bilirkişi heyeti raporunda da bu konuya değindi ve çevredeki zeytinliklere zararına dikkat çekti ancak mahkeme heyeti iptal gerekçeleri arasında zeytinlikleri gerekçe göstermemesi dikkat çekti. İzmir Büyükşehir Belediyesinin dava dosyasına gönderdiği cevap dilekçesinde parsellerin etraflarındaki zeytinlikleri yok saymış ve 'kendiliğinden yetişmiş bodur bitki' tanımlaması yapmıştı.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİNDE SERMAYE BASKISI

Plan değişikliği ile birlikte taşınmak istenen Karabağlar Belediyesi'nin temizlik işleri şantiyesi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm konutlarının yanı başında kalıyor. Yapımı Folkart tarafından sürdürülen konutların yarısı Folkart'a kalacakken söz konusu şantiye ise satışlar önünde engel olarak görülüyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Faturayı biz ödemeyeceğiz, Gebze'de fırsatçılığa izin vermeyeceğiz'

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa