23 Ekim 2018 13:57

Trump'tan Çin ve Rusya'ya yeni nükleer tehdidi

Trump: Rusya ve Çin aklını başını toplayana dek nükleer cephaneliğimizi güçlendireceğiz

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD'nin Rusya ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilme kararını duyuran ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ve Çin'e yeni nükleer tehditte bulundu. Trump, "Rusya ve Çin aklını başını toplayana dek nükleer cephaneliğimizi güçlendireceğiz" dedi.

'BU OYUNU OYNAMAK İSTEYEN HERKESİ TEHDİT EDİYORUM'

Sputnik'in haberine göre Washington'da gazetecilere konuşan Trump, "Milletin aklı başına gelene dek, ABD, nükleer silah geliştirip cephaneliğini güçlendirmeye devam edecek. Bunu yıllar önce yapmalıydık" diye konuşan ABD Başkanı Trump, "Kime isterseniz ona tehdit sayın, isterseniz Çin'i, isterseniz Rusya'yı dahil edin, bu oyunu oynamak isteyen herkes buna dahildir. Siz bunu yapamazsınız. Bu oyunu oynayamazsınız." ifadelerini kullandı. "Onlar akıllanana dek bizim yanımıza yaklaşabilen kimse olmayacak" diyerek tehditlerini tırmandıran Trump, Rusya'nın INF'yi ihlal ettiği iddiasını yineledi.

ABD ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANI BOLTON MOSKOVA’DA

Öte yandan Moskova’da Rusya Savunma Bakanı Şoygu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile görüştü. nükleer anlaşmadan çekilme, İran ve Suriye gündemiyle bir araya gelen ikili açıklama yaptı.

Görüşme sonrası açıklama yapan Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Rusya ve ABD'nin daha aktif bir diyaloğa ihtiyacı olduğunu da söyledi. Şoygu "Bugün dünyada ortak çabalarla çözebileceğimiz çok sayıda problem var. Bunlar, hem nükleer caydırıcılık konusunda stratejik meseleler hem de uzun süredir devam eden büyük anlaşmazlıkları çözme meseleleri ile ilgilidir." dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Rusya ile diyaloğu genişletmeyi umduğunu belirterek "Suriye'deki çatışmaların önlenmesi konusundaki müzakerelerin çok başarılı ve faydalı olduğunu, bu diyaloğu genişletip diğer konuları tartışacağımızı umuyoruz." ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Plastik atıkları yeşil enerjiye nasıl dönüştürebiliriz?

SONRAKİ HABER

İşçileri tutuklayanlar rögardaki cenaze için soruşturma açacak mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...