17 Eylül 2012 17:46

BM: İki taraf da insanlık suçu işliyor

AKP Hükümetinin “tam destek” verdiği Suriye’deki muhaliflerin insanlık suçu işlediği Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da kabul edildi. BM'nin atadığı Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu Başkanı Brezilyalı Paulo Pinheiro, Cenevre'de İnsan Hakları Konseyi'nin 47 üye ülkesinin temsilcilerine Suriye'deki son

BM: İki taraf da insanlık suçu işliyor
Paylaş

Suriye'de hem Beşar Esad'a bağlı güçlerin hem de muhaliflerin savaş suçu işlediğini belirten Pinheiro, savaş suçları işlediklerinden şüphelenilen birey ve birimlerin yer aldığı yeni bir liste daha hazırladıklarını söyledi.

‘İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLENİYOR’

Pinheiro, Suriye'de son dönemde insan hakları ihlallerinin sayısının, sıklığının ve yoğunluğunun arttığını belirtti. Raporda, hükümet güçleri ve rejim yanlısı Şebbiha milislerin cinayet, yargısız infaz, işkence, keyfi tutuklama, cinsel şiddet ve çocuk istismarı dahil çok sayıda savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediği bildirildi. Komisyon, silahlı muhalifleri ise cinayet, yargısız infaz ve işkenceyle suçladı.

Komisyon, Suriye'de Esad rejimi ve silahlı muhalifler tarafından yapılan insan hakları ihlallerinin, BM Güvenlik Konseyi tarafından Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesini de istedi. Komisyon Başkanı Pinheiro , Suriye yönetimi ve muhalifler tarafından işlenen suçlarla ilgili olarak ellerinde “büyük ve olağanüstü” delillerin olduğunu belirtti. İnsan hakları ihlallerini gerçekleştiren askeri yetkililer ve kurumlar ile ilgili olarak ikinci bir liste hazırladıklarını ifade eden Pinheiro, listeyi İnsan Hakları Mahkemesi'nden Navi Pillay'a teslim edeceklerini söyledi.

Pinheiro, Suriye'deki insan hakları ihlalleri ile ilgili dosyanın Lahey Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesinin BM Güvenlik Konseyi'nin görevi olduğunu sözlerine ekledi.

‘YABANCI SAVAŞÇI UNSURLAR’

BM raporunda, Suriye’de cihatçılar dahil “yabancı unsurlar”ın faaliyet gösterdiği de doğrulandı. Böylece ilk kez bir BM komisyonu, Suriye’deki çatışmalara “dış kaynaklı teröristlerin” de dahil olduğunu kabul etmiş oldu.

“Aralarında cihat yanlılarının da bulunduğu yabancı unsurların” Suriye’deki varlığını doğrulayan Pinheiro, bu unsurların sayısının artmakta olduğunu ifade etti. Brezilyalı diplomat, söz konusu unsurlardan bazılarının hükümet karşıtı gruplara katıldığını, bazılarının ise kendi başlarına operasyon düzenlediğini söyledi. Ancak Pinheiro'nun bu yabancıları tanımlamak için kullandığı “terörist” kelimesi raporda yer almadı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Delphi işçisi sözleşme sürecine dahil olmalıdır

SONRAKİ HABER

Bütçe açığı 8.5 milyar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...