23 Ekim 2018 10:26

Dünya Suudi Arabistan’a silah yaptırımını konuşuyor

Suudi Arabistan’ın Cemal Kaşıkçı’nın ölümünü kabul etmesinin ardından pek çok ülkede gündem Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen silah satışları oldu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Cemal Kaşıkçı’nın başkonsoloslukta öldürüldüğünü açıklamasının üzerinden tüm dünya ilk tepkilerini açıklamıştı. Konuya ilişkin gelmeye devam eden tepkiler, Kaşıkçı cinayetinin ikna edici biçimde aydınlatılmaması durumunda Suudi Arabistan’a uygulanacak yaptırımların sıralanmasına dönüştü. Son olarak Almanya ve Kanada, Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen silah satışına ilişkin açıklamalarda bulunurken; Danimarka ise gelecek hafta Suudi Arabistan’a yapılması planlanan ziyaretin iptal edildiğini duyurdu.

MERKEL: KAŞIKÇI OLAYI ÇÖZÜLMEZSE SİLAH SATILMAYACAK

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Kaşıkçı olayı aydınlatılmadan Suudi Arabistan'a silah ihracatı yapılmayacak” dedi. Suudi Arabistan, Almanya'nın yıl başından bu yana en çok silah sattığı ikinci ülke idi.

TRUDEAU: SUUDİ ARABİSTAN’A SİLAH SATIŞINI DURDURABİLİRİZ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Suudi Arabistan’la imzalanan yaklaşık 15 milyar dolarlık savunma anlaşmasını durdurabileceklerini söyledi.

Başbakan Trudeau, Federal Parlamentoda muhalefetin sorularını yanıtlarken; “Daha önce (Suudilerin) ihracat izinlerini kötüye kullandıklarına dair endişelerimiz olduğunda bu izinleri dondurmuştuk. Bunu tekrar yapmaktan çekinmeyiz” dedi.

DANİMARKA ZİYARETİ İPTAL ETTİ

Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komitesi ise Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi üzerine gelecek hafta Suudi Arabistan'a yapacağı ziyareti iptal etti. Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komitesi üyelerinden eski Dışişleri Bakanı Holger K. Nielsen “Başkalarının ziyaretlerini iptal ettiği bir dönemde bizim Danimarka Parlamentosunu temsilen bir ziyaret gerçekleştirmemiz yanlış sinyal verebilir” ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meral Akşener: Milletten alıp tek adama veriyorlar

SONRAKİ HABER

Kayseri’deki Ermeni kilisesi defineciler tarafından talan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...