23 Ekim 2018 10:09

İran: Saygı çerçevesinde ABD ile müzakereye hazırız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD yönetimiyle müzakereye hazır olduklarını açıkladı.

Ekran görüntüsü Cevad Zarif'in Youtube hesabından alınmıştır

Paylaş

ABD’nin İran’a yaptırım kararı ile başlayan gerilime ilişkin tartışmalar ve açıklamalar sürüyor. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD yönetimiyle karşılıklı saygı çerçevesinde müzakereye hazır olduğunu söyledi.

Japon haber ajansı Kyodo'ya konuşan Zarif, İran'ın ABD ile müzakere konusunda ön koşulu olmadığını ancak Washington yönetiminin Tahran'a saygı duyması gerektiğini belirtti.

Müzakere masasına oturan tarafların birbirlerine saygı duyması gerektiğinin altını çizen Zarif, “Bizim ön koşullarımız yok ancak görüşmeler için karşılıklı güvenden önce karşılıklı saygı gereklidir” dedi.

İran'ın bankacılık işlemlerini ve petrol ihracatını ABD yaptırımlarına karşı korumak için İngiltere, Almanya ve Fransa'nın hazırladığı mekanizmaya işaret eden Zarif, söz konusu mekanizmanın ABD yaptırımlarını etkisiz kılabilmesi için ikinci yaptırım paketinin devreye gireceği 5 Kasım'a kadar ciddi önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Zarif ayrıca, ABD yaptırımlarına karşı birçok ülkenin Tahran'la ekonomik ilişkilerini sürdürdüğünü ve yaptırımların üstesinden geleceklerini sözlerine ekledi. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Alman devlerinin CEO'larıyla görüşecek

SONRAKİ HABER

Demokrasi İçin Birlik (DİB) toplantısı: Halkın talepleri etrafında mücadele edilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa