23 Ekim 2018 00:56

Erdoğan: Cumhur İttifakı'nın oluşturduğu anlayışı koruyacağız

Erdoğan: Sayın Bahçeli ile bir araya gelmek suretiyle atacağımız adımlar var ama henüz 'şu şöyle olacak, bu böyle olacak' diye bir şey yok.

Fotoğraf: Sercan Küçükşahin/AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP ile yerel seçimdeki olası ittifaka ilişkin, "Benim görevlendirdiğim arkadaşlar var, Sayın Bahçeli'nin görevlendirdiği arkadaşlar var, şu anda görüşmelerini yapıyorlar. Bu arada bizim de Sayın Bahçeli ile bir araya gelmek suretiyle atacağımız adımlar var ama henüz somut olarak 'şu şöyle olacak, bu böyle olacak' diye bir şey yok. Temelini Cumhur İttifakı'nın oluşturduğu anlayışı koruyacağız, onu devam ettireceğiz." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EKOTÜRK televizyonunda katıldığı yayında soruları yanıtladı.

Yerel seçimlerde de MHP ile olası birlikteliğe yönelik bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konuyla ilgili olarak benim görevlendirdiğim arkadaşlar var, Sayın Bahçeli'nin görevlendirdiği arkadaşlar var, şu anda görüşmelerini yapıyorlar. Bu arada bizim de Sayın Bahçeli ile bir araya gelmek suretiyle atacağımız adımlar var ama henüz somut olarak 'şu şöyle olacak, bu böyle olacak' diye bir şey yok. Temelini Cumhur İttifakı'nın oluşturduğu anlayışı koruyacağız, onu devam ettireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"Geldiğimizde malum, 36 milyar dolar ihracatı olan bir Türkiye vardı ama şimdi 165 milyar dolar ihracatı olan bir Türkiye var." diyen Erdoğan, kişi başına milli geliri 3 bin 400 dolardan 11 bin dolara kadar çıkardıklarını bildirdi. Erdoğan, "Bu arada bazı sıkıntıları yaşadık, o ayrı mesele ama bunların hepsini toparlayacağız. Geldiğimizde IMF'ye 23,5 milyar dolar borcu olan bir Türkiye vardı ama 2013 itibarıyla IMF'ye borcumuzu bitirdik. Şimdi artık bizim IMF diye bir sorunumuz yok ki IMF'nin bile bizden borç ister hale geldiği dönemi yaşadık." şeklindeki değerlendirmeleri paylaştı.

Merkez Bankasının döviz rezervini de artırdıklarını anlatan Erdoğan, "Merkez Bankamızın döviz rezervi 27,5 milyar dolardı. Başbakanlığım döneminde, o da mesela bir ara 136 milyar dolara kadar çıkardık. Böyle bir dönemden bunu korumanın gayreti içerisindeyiz. Bir düşüş var ama bunu yeniden inşallah toparlayacağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hindistan'da 2 yılda tren kazalarında yaklaşık 50 bin kişi öldü

SONRAKİ HABER

Irak Cumhurbaşkanı, 600'den fazla göstericinin öldüğünü açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...