22 Ekim 2018 19:12

Kaymakam Safitürk'ün öldürülmesi davasında karar açıklandı

Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün bombalı saldırıyla öldürülmesi davasında bir sanık hakkında müebbet, 14 sanık hakkında da beraat kararı.

Muhammed Fatih Safitürk (Fotoğraf: MA)

Paylaş

Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün bombalı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin görülen davada sanıklardan Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu'na iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl hapis cezası verildi. Diğer 14 sanık hakkında ise cinayet suçlamasıyla ilgili beraat kararı verildi.

Mezopotamya Ajansının haberine göre Mardin’in Derik Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün 10 Kasım 2016’da makamına konulan bombanın patlatılması sonucu yaşamını yitirmesiyle ilgili Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada karar çıktı.

6'sı tutuklu 15 sanığın yargılandığı dava duruşmasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl hapis cezası verdi. Diğer 14 sanık hakkında ise, Kaymakam Safitürk'ün öldürülmesi suçlamasından beraat kararları verildi.

İki kez müebbet hapis cezası verilen Şerif Mesutoğlu, davanın 16 Nisan’da görülen duruşmasında bedenini ateşe vermişti. Tutuklu bulunduğu Urfa Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanan Mesutoğlu, savunması alındığı sırada kıyafetlerinin altına gizlediği çakmak gazını çıkarıp, üzerine sıktıktan sonra “Bu ülkede adalet yok” diyerek bedenini ateşe vermişti.

Mahkeme, sanıklardan Tahsin Ertaş’a "Kamu malına zarar vermek" gerekçesiyle 1 yıl 10 ay, Fikret Deniz’e ise "Silah Kanunu’na muhalefet etmek" suçlamasıyla 5 yıl hapis cezası verdi. Kaymakam Safitürk'ün ağabeyi Ali Haydar Safitürk, duruşma sonrası yaptığı açıklamada verilen kararlara tepki gösterdi.

Savcılık verdiği mütalaasında tutuksuz yargılanan sanıklardan Saime Ateş Şerifoğlu, Mehmet Ali Yazıl, Hüseyin İzci, Abdulkadir Deniz, Ahmet Deniz ve Fikret Deniz’in beraatlarını talep ederken, tutuklu sanıklar Tahsin Erdaş, Vedat Erol, Mehmet Deniz, Devran Aslan, Fikret Baği ve Şerif Mansuroğlu ile tutuksuz sanıklar Nursel Eser, Ziynet Erdaş ve Zuhal Dalçin için ise 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet cezası ile cezalandırılması talebinde bulunmuştu.

Davanın "en önemli tanığı" olarak kamuoyuna duyurulan Mehmet Ali Gezginci'nin ortaya çıkan sorgu görüntülerinde engelli olduğu ve tek kelime Türkçe bilmediği anlaşılmıştı.

AVUKAT HATİP MERCAN: FAİL YARATMAYA ÇALIŞTILAR BAŞARISIZ OLDULAR

Mahkemenin kararını değerlendiren Tahsin Erdaş’ın Avukatı Hatip Mercan, “Mahkeme iddianamenin kurgu olduğunu kabul etmiş oldu kararında. Beraat kararı verilen müvekkiller açısından uygun bir karar verilmiştir. Adalet yerini buldu diyebilirim beraat eden müvekkiller açısından. Baştan beri çok sağlıklı bir soruşturma yapılmadığını söyledik. Bu insanlar bir araya toplanarak, bunlardan bir fail yaratılmaya çalışıldı. Bunda da soruşturma makamlarının başarısız olduğu anlaşılıyor. Mahkeme bunların tamamının kurgu olduğunu kabul etti ve o delillere itibar etmedi. Delillerin hukuka aykırı bir şekilde elde edildiğini, eğilip bükülen gerçeğe aykırı olduğunu mahkeme bu kararı ile teyit etti” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkari'deki operasyonlarda 1 asker yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...