22 Ekim 2018 15:08

'Yapamazsın' kelimesine inat 'yaptım' diyen kadınların hikayesi

Fotoğrafçı Sinem Giray Toma'nın ‘Erkek Egemen Mesleklerde Kadın Portreleri’ ve ‘Doğudan Kadın Portreleri’ sergisi Balat Kültür Evi’nde açıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Sinem Giray Toma 2 kız çocuk annesi bir fotoğraf sanatçısı. Aktif olarak kadın derneklerinde yer alıyor. Fotoğraf hayatına ise ‘çektiğim her fotoğraf dokunduğum bir insan olacak’ diyerek başladı. Cuma günü Balat Kültür Evi’nde açılışı yapılan sergisi bir hafta boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak. İki senedir üzerinde çalıştığı ‘Erkek Egemen Mesleklerde Kadın Portreleri’ ve motor üzerinde 4500 kilometrelik yolcuğunda karelediği kadınları konu alan ‘Doğudan Kadın Portreleri’ temalı sergisi var. İki bölümden oluşan bu sergide kadınların sosyal yaşamda konumlandırıldığı yer ve kadınların bu konumlandırmalara karşı verdiği mücadele ön plana çıkıyor. Erkek egemen mesleklerde, fırında ekmek yapan kadından Kapadokya’da balonu uçuran kadın pilota, ağır işçilik gerektiren demir ustası kadından ince işçilikle sanatını icra eden telkari ustasına birçok kadına yer vermiş. Bu serginin geliri ise kız çocuklarına eğitim bursu olarak aktarılacak.

‘KADINLARIN HİKAYESİNE DOKUNDUM’

Sergi hakkında bilgi veren fotoğraf sanatçısını Sinem Giray Toma, “Kadını da erkeği de yetiştiren kadın ancak ‘yapamazsın’ kelimesinin en çok kullanıldığı birey de kadın! Buradaki çelişki bende gittikçe bir şeyleri sorgulamaya itti. Neticede bu sorgulama beni bu serginin ana fikrinin oluşmasına kadar götürdü. Ve kadınların baskılandığı bir coğrafyada ‘yapamazsın’ kelimesine inat ‘yaptım’ diyen kadınların hikayesine, yaşamına dokunmaya karar verdim. Bu yolculuk benim için sadece kadınları fotoğrafladığım bir yol değildi, ayrıca ilham aldığım, mücadele veren kadınların varlığından güç aldığım bir yolculuktu” dedi.

‘KADINLA ÇOĞALMAYA DEVAM EDECEK’

“Bu sergiyi yaparken hayalim, bir kadının her şeyi yapabileceğini gösterip başka kadınların içindeki yapabilme yeteneğini keşfetmesini sağlamaktı” ifadelerini kullanan Toma, “Bu düşüncelerle ‘Erkek Egemen Mesleklerde Kadın Portreleri’ sergimin ilk etabını paylaştım. Bu serginin hiçbir zaman son bulacağına inanmıyorum. Çünkü bu sergi karşıma çıkan her ‘yapabilen’ kadınla çoğalmaya devam edecek. Bu proje kapsamında kız çocukların eğitilmesinden başlayıp, kadınların başarabilme duygusu ile devam edip, ‘başarmış’ ‘yapabilmiş’ birçok kadınla bir araya geldim” şeklinde konuştu.

‘YOLCULUĞU MOTOSİKLETLE GERÇEKLEŞTİRDİM’

‘Erkek egemen mesleklerde kadın portreleri’ sergisinin çalışmaları kapsamında farklı bölgelerde insanlara ulaşabilmek için bir yolculuğa çıktığını aktaran Toma, “Buradaki amacım baktığım çerçevenin gördüğüm coğrafyanın farklılık gösterdiğinde daha da zengileşeceğine olan inancımdı. 4500 kilometrelik bir yolculuğu motosiklet üzerinde gerçekleştirdim. Bu yolculukta yolum birçok kadınla kesişti, birçok hikayeye ortak oldum, dinledim, anlattım. Kadın her yerde kadındı!” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irak’ın enerjisi uluslararası tekellere teslim

SONRAKİ HABER

Almanya Protestan Kilisesi'nde 770 cinsel istismar vakası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa