22 Ekim 2018 13:04

Bahçeli'den Erdoğan'a 'af' çıkışı: Siyasi ahlak ve basirete sığmaz

MHP Genel Başkanı Bahçeli af tartışmalarıyla ilgili konuştu: MHP’yi uyuşturucuyla yan yana getirmek art niyet değilse, isabetsiz bir isnattır.

Fotoğraf: AA

Paylaş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, af tartışmalarıyla ilgili yeni açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın af konusunda MHP’yi hedef alan açıklamalarına yanıt veren Bahçeli, Twitter'daki mesajlarında şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ikinci etabının açılış töreninde yapmış olduğu konuşmayı, bu kapsamda şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimize yönelik değerlendirmelerini titiz bir bakış açısıyla takip ve analiz ettik.

Sayın Cumhurbaşkanı, ‘şimdi birileri çıkarmış af, ne affı?’ ifadeleriyle birlikte aynen şunları dile getirmiştir: ‘Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?’

Elbette kast edilen Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir. MHP’yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır.

Uyuşturucuyla en çok mücadele veren, bu uğurda her türlü imkânıyla fedakârlık gösteren ‘birileri’ diye tabir edilen Milliyetçi-Ülkücü Hareket’tir. Şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimizi uyuşturucu temeline indirmek, tahrip ve tahrif etmek fahiş bir yanlış, fuzuli bir demagojidir.

‘TASVİP ETMİYORLARSA KABUL ETMEZLER’

Kanun teklifimiz 24 Eylül 2018 Pazartesi günü TBMM’ne sunulmuştur. Şu anda Adalet Komisyonu’nda görüşülmeyi beklemektedir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin değerli milletvekilleri teklifimizi tasvip etmiyorlarsa kabul etmezler, takdir ediyorlarsa onay verirler. Mesele bu kadar basittir.

‘SİYASİ AHLAK VE BASİRETE ASLA SIĞMAZ’

Hiç kimseyi zorlayan yoktur, baskı kuran yoktur. Milletin temsilcileri hür iradeleriyle gereği neyse onu yaparlar. Karar ve yetki TBMM’nindir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi’ni meydanlarda hakir görmek, tariz ve tenkitle suçlamak siyasi ahlak ve basirete asla sığmayacaktır.

Siyasi nezaket, aynı zamanda ittifak ruhu ve duruşu muhataplarına inkâr ve ihmal edemeyecekleri sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluğun ifa ve ifadesi millete verilmiş sözlerin, milli bekayı muhafaza azminin tezahürü ve teminidir.”

ERDOĞAN AF TEKLİFİNE DAİR NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dünkü konuşmasında kendilerinin uyuşturucu satıcılarını serbest bırakan bir iktidar olmayacağını söylemişti. Erdoğan, İstanbul’daki metro açılışında yaptığı konuşmada, “50 bin tane uyuşturucu suçlusunun olduğu bir dönemde, biz uyuşturucuyu affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?” demişti. Erdoğan ayrıca, "Şahıslara karşı işlenen suçların devletin af yetkisi yoktur. Canım kardeşim boşuna uğraşma. Devlete karşı işlenen suçları devlet affeder, şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu böyle biline" demişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TESK: Yaşa takılanlar için emeklilik yaşı düşürülsün

SONRAKİ HABER

Diyanet İşleri Başkanı: Kadının eşine çay getirmesi kadar doğal bir şey olabilir mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa