22 Ekim 2018 11:35

Helsinki’de 8 bin kişi iklim için meclise yürüdü: Bir şey yapmalı!

Helsinki’de doğanın korunması ve küresel ısınmanın sınırlandırılması için önlem alınması talebiyle parlamentoya yürüyüş düzenlendi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Çevre örgütlerinin çağrısı üzerine Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de doğanın korunması ve küresel ısınmanın sınırlandırılması için önlem alınması talebiyle 8 bin kişi parlamentoya yürüdü.

Geçtiğimiz ay sonunda Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) kamuoyuna açıkladığı raporun küresel ısınmanın 1.5 santigrat ile sınırlanmasının aciliyetini göstermesinden sonra aralarında Greenpeace, Helsinki Üniversitesi Öğrenci Derneği ve Finlandiya Doğuma Koruma Federasyonunun da aralarında bulunduğu çevre ve sivil toplum örgütleri, cumartesi günü Helsinki’de gösteri yaptı.

“Nyt on pakko” (Şimdi bir şeyler yapmalıyız) sloganıyla Senat Meydanı’nda bir araya gelen öğrenci, emekli, çocuklu aileler, ellerinde doğanın korunmasını talep eden pankrat ve dövizler taşıyarak parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti.

'FİNLANDİYA FOSİL YAKITLARDAN ARINDIRILSIN' TALEBİ

Gösteriyi örgütleyen örgüt ve kuruluşların ortak talepleri: 2035 yılına kadar Finladiya’nın tamamıyle fosil yakıtlardan arındırılması, ormanlardaki ağaçların kesimine son verilmesi, fosil yakıtlara verilen desteğin 2020 yılına kadar kaldırılması ve Finlandiya’nın atıklarının 2030 yılında sıfırın altına düşürülmesiydi.

Parlamento binası önünde düzenlenen mitingde konuşan Sosyal Demokrat Parti (SDP) lideri Antti Rinne, “Ben sadece politikacı olarak kaygılı değilim. 4 kız babası ve 3 küçük çocuğun dedesiyim. Bu gezegeni çocuklarımız ve gelecek kuşaklar için ödünç aldık. Onlara verdiğimizde gezegenin iyi olması bizim sorumluluğumuzdur” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Japonya'dan Facebook'a veri güvenliği uyarısı

SONRAKİ HABER

Ali İsmail Kormaz'ın katilinin mağdur olarak kabul edilmesi Meclis gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa