22 Ekim 2018 10:48

Japonya'dan Facebook'a veri güvenliği uyarısı

Japonya, 87 milyon kullanıcının bilgilerinin rızalarının dışında kullanılmasına yol açan güvenlik açığı nedeniyle Facebook'a uyarıda bulundu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Japonya'da Kişisel Bilgi Koruma Komisyonu, sosyal paylaşım sitesi Facebook'u kişisel veri güvenliği konusunda uyardı. Komisyon, Facebook'a gönderdiği talimatlarda "Yeni problemler yaşanmaması için gerekli önlemler alınsın. Kullanıcılar, veri güvenliği hakkında yeteri kadar bilgilendirilsin. Sızıntıya yol açabilecek işlevsiz kişisel veriler silinerek yok edilsin" taleplerini iletti.

Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre, hükümete bağlı Kişisel Bilgi Koruma Komisyonu, Facebook'a, bu yılın başında veri analiz firması Cambridge Analytica'nın 87 milyon kullanıcının bilgilerini rızaları dışında kullanmasına yol açan güvenlik açığındaki sorumluluğu nedeniyle uyarıda bulundu.

Komisyon, sızıntıyla ilgili İngiliz yetkililerle iş birliği içinde yürüttüğü soruşturma sonunda, Facebook'un kişisel veri güvenliği yönetiminin ve kullanıcılarına bu konuda yaptığı bilgilendirmelerin yetersiz olduğuna hükmetti.

Komisyon, 100 bine yakın Japon kullanıcının veri sızıntısından mağdur olmuş olabileceğini belirtti.

Komisyon, Facebook'a gönderdiği talimatta, benzer problemlerin yaşanmaması için gerekli önlemleri almasını, kullanıcıların veri güvenliği hakkında gereğince bilgilendirilmesini ve sızıntıya konu açabilecek işlevsiz kişisel verilerin silinerek ortadan kaldırılmasını talep etti.

Komisyon ayrıca eylül ayında 29 milyon kullanıcının verilerinin çalınmasına sebep olan güvenlik açığıyla ilgili olarak da şirketten açıklama talep etti.

Kişisel Bilgi Koruma Komisyonu, kanunlar uyarınca şirketlere yönelik uyarı ve idari emir yayımlayabiliyor.

CAMBRIGE ANALYTICA SKANDALI

Nisan ayında Londra merkezli Cambridge Analytica adlı veri analiz firmasının, 87 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri, ABD'de Kasım 2016'da yapılan başkanlık seçimleri ile İngiltere'de Haziran 2016'da gerçekleşen Avrupa Birliği (AB) referandumunu etkilemek için kullandığına dair suçlamalar, küresel ölçekte bir krize yol açmıştı.

Avrupalı ve ABD'li regülatörler, Facebook hakkında soruşturma açmış, gelişmelerin ardından, dev sosyal paylaşım sitesinin hisseleri büyük değer kaybetmişti. (Ankara/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suudi Konsolosluğuna ait araç bulundu

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...