21 Ekim 2018 16:59

Hastanede staj yapan öğrencilerin yemeği kesildi

Bartın Devlet Hastanesi'nde staj yapan öğrencilere Sağlık Müdürünün ve Bartın Defterdarlığının talimatlarıyla öğle yemeği verilmediği aktarıldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı Sedat Bora, ekonomik krizin sağlık alanına etkilerinin staj yapan öğrencilerin yemeğinin kesilmesine kadar dayandığını söyledi. Sağlık emekçilerine ödenmeyen döner sermaye katkı payları ve bazı hastanelerde ‘acil olmayan ameliyatları yapmayın’ yazılarıyla sağlık alanındaki krizin gözler önüne serildiğini belirten Bora, 15  Ekim’den itibaren de Bartın Devlet Hastanesi’nde sağlık meslek lisesi, stajer öğrencilerine Sağlık Müdürünün ve Bartın Defterdarlığının talimatları ile öğle yemeği verilmediğini söyledi.

‘KRİZ YOK DİYENELERE DUYURULUR’

Sağlık hizmetinin sürekli verilen bir hizmet olduğu için öğlen arası tatilinin olmadığını, stajını yapan öğrencilerin de öğlen arası yemek derdine düşürülmesinin manidar olduğunu belirten Bora “Ayrıca staj yapan öğrenciler hastanenin döner sermaye girdilerine katkı sunmakta olup, hastane personeli döner sermayeden pay almakta ve hastanenin ihtiyaçları da döner sermaye girdilerinden karşılanmaktadır” dedi.

Hastanede personele dağıtılan yemeğin bir kısmının arttığı ve atıldığı halde günlük staj yapan yaklaşık 50 öğrenciye yemek verilmediğine dikkat çeken Bora “Yani kriz en sonunda öğrencileri de vurdu. Kriz yok diyenlere duyurulur. Ayrıca  Bartın Devlet Hastanesinin ek binası Kadın ve Çocuk bölümünde stajer öğrencilere yemek verilirken ana bina da neden verilmemektedir. Anlamak mümkün değil. Sağlık meslek lisesi öğrencileri staj yaptıkları hastanelerde yıllardır öğle yemeklerini yiyorlardı. Bügün ne oldu da yemek verme işlemi kesildi” dedi.

Sağlık müdürü, defterdarlık yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı yetkililerini uyardıklarını belirten Bora “Kriz bahane edilerek Bartın Devlet Hastanesinde stajer öğrencilere yemek verilmemesini derhal gözden geçirin. Öğrencilere yemek verilmesini talep ediyor ve öğrencilerimize sahip çıkacağımızı belirtiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bir yıl tutuklu kalan avukat Sezin Uçar: Savunma saldırı altında

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa