21 Ekim 2018 12:45

‘Trump, Suudilerin açıklamasını ‘güvenilir’ bulan ender azınlıktan’

New York Times, Trump'ın Kaşıkçı cinayetindeki tutumunu eleştirdi ve Suudilerin açıklamasını ‘güvenilir’ bulan ender azınlıktan olduğunu yazdı.

Ekran görüntüsü: National Interest Foundation TV/YouTube

Paylaş

Suudi Arabistan’ın uzun süre inkar ettikten sonra, Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda öldüğünü kabul ettiği Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili sorular gündemdeki yerini koruyor: Kaşıkçı’nın cinayeti öldürme eylemini gerçekleştirenlerle sınırlı olabilir mi? Öldürme emrini kim verdi?

Suudi yönetimi ile birlikte ABD Başkanı Donald Trump’ın tutumunun da sorgulandığı cinayetle ilgili olarak ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın (NYT) yayın kurulu, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin yaptığı son açıklamayı ‘güvenilir’ bulan ender azınlık arasında olduğunu yazdı.

NYT’nin yayın kurulu, “Suudi Prens’in Peri Masalı” başlıklı bir yazı kaleme alarak, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusunda inanılmaz bir açıklama daha yaptı.” ifadesi kullanıldı.

‘SELMAN’IN ROLÜNE DEĞİNİLMİYOR’

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın konsoloslukta çıkan bir arbede esnasında hayatını kaybettiğine dair yaptığı son açıklamanın güvenilirliğinin birçok kez sorgulandığına işaret edilen yazıda, “ABD Başkanı Donald Trump bu açıklamayı ‘güvenilir’ bulan ender azınlık arasında.” değerlendirmesi yapıldı.

Suudi Arabistan’ın açıklamasında Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın bu konudaki rolüne değinilmediğinin vurgulandığı yazıda, “Bu açıklamadaki birçok problemden birisi de şu, hiç kimse  60 yaşındaki ılımlı bir gazetecinin öldürülmek zorunda kalacağı böyle bir kavganın içine gireceğini kabul etmez. Bu açıklama, İstanbul’a gönderilen 15 ajandan birinin neden kemik testeresi taşıdığını ya da neden Türk yetkililerin Kaşıkçı’nın işkenceye maruz kalıp, parçalandığına dair elinde kanıtlar olduğunu söylediğine bir açıklama sunmuyor. Ayrıca bu açıklamada, Suudilerin Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü kabul etmesi için neden 2 haftadan uzun süre beklediğini de açıklamıyor” ifadelerine yer verildi.

‘BM DESTEKLİ BİR SORUŞTURMA GEREKLİ’

Trump’ın birkaç gün önce yaptığı açıklamada Kaşıkçı’ya yapılanları “kötü, kötü bir şey” olarak nitelediğine ancak, damadı Jared Kushner’ın yakın arkadaşı bin Selman’a yönelik kötü bir yorum yapmadığına işaret edilen yazıda, “Trump gerçekten Suudi Arabistan’ın örtbasının Kaşıkçı konusunu bitireceğine inanıyorsa, kandırılmış demektir.” ifadesine yer verildi.

Artık Suudi Arabistan’dan bir samimiyet beklenmediği belirtilen yazı şu ifadelerle sona erdi:

“ABD’nin liderliği dünyada bir güven uyandırıyorsa, Başkan Trump, saygı duyulan ve bağımsız yetkililer tarafından yürütülen, BM destekli bir soruşturma talep etmeli. Ayrıca Türkiye’den de elindeki ses kayıtları ve diğer kanıtları istemeli. Suudi Arabistan’a silah satışını askıya alıp, NATO müttefiklerinden de aynısını yapmasını istemeli. Daha da etkileyici olanı ise, Suudi hanedanı üyelerine, birçoğunun inandığı gibi ‘Muhammed bin Selman’ın zehirli bir hale geldiğine’ inandığı sinyalini vermek olur.”

TRUMP’IN DAMADI LİSTE VERDİ Mİ?

ABD Temsilciler Meclisi Teksas Vekili Demokrat Joaquin Castro da, ABD Başkanı Trump’ın damadı Jared Kushner’in Kaşıkçı cinayetiyle ilgisi olabileceğini iddia etti.

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Castro, iddiasını desteklemek için birçok delil olduğunu ve medyada da birçok haberin yer aldığını ileri sürdü.

Yeni Şafak gazetesinin dün yer verdiği iddialarında Castro, “Jared Kushner, ABD istihbaratı üzerinden, Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a bir ölüm listesi, bir düşman listesi vermiş olabilir ve Prens de bunun üzerine hareket etmiş olabilir” ifadesini kullandı.

Castro, “Ortaya çıkan haberler üzerinden Kongre’nin, ABD istihbaratının Suudi Arabistan’a Kaşıkçı’nın siyasi infazına yol açan bir bilgi verip vermediğine dair soruşturma açmasını talep ediyorum” paylaşımında bulundu.

Washington Post yazarı David Ignatius da, Ekim 2017 tarihinde Riyad’a beklenmedik bir ziyaret gerçekleştiren Jared Kushner’ın, burada Veliaht Prens Selman’la gece yarılarına uzanan görüş alışverişi ve strateji belirleme çalışmaları yaptığını köşesinde yazmıştı.

Suudi ve Birleşik Arap Emirlerlikleri’ne yakın üç kaynağa dayandırılan bilgilere göre, toplantı sonrası bizzat Muhammed bin Selman, Kushner ile Veliaht Prense muhalif Suud kökenli isimleri masaya yatırdıklarını yakın çevresine söyledi. İkili arasındaki toplantının ardından 4-5 Kasım 2017’de Suudi Arabistan’da kraliyet ailesi mensuplarını, işadamlarını, bürokratları olmak üzere 300’den fazla kişiyi hedef alan bir tutuklama ve tasfiye dalgası başlamıştı.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN YENİ İDDİA

Ötet yandan Reuters’a konuşan bir Suudi yetkili Cemal Kaşıkçı’nın ölümünün müzakere ekibinin bir hatası olduğunu iddia etti.

KURTULMUŞ: BÖYLEYSE VAHİM

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de giriş yaptığı Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili olarak  “En zor durum bu durum. Ne olduğuna dair şüpheler var ama kesin bir sonuca dönüştürülmüş değil. Ancak durum kamuoyunun yansıdığı gibiyse hiçbir şekilde bu işin üzerini örtme Suudi Arabistanlıların da yapabileceği bir şey değildir. Eğer gerçekten böyleyse çok vahim sonuçları olacaktır” dedi.

SELMAN’I KORUMAYA DEVAM EDİYOR

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda Suudi Arabistan yönetimini koruyan açıklamaları nedeniyle eleştirilen ABD Başkanı Trump, Washington Post ile mülakatında, Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusunda yönetiminden hiç kimsenin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ı suçlamadığını belirterek Selman’ın liderliğinden övgüyle söz etti.

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı ile ilgili farklı açıklamaları konusunda “Öyle görünüyor ki aldatmacalar oldu, yalanlar söylendi” diyen Trump, yine de Selman’ı eleştirmedi.

20 dakika süren mülakatta Selman’ın ‘ülkesini sadakatle seven, çok iyi kontrole sahip, güçlü bir kişi olduğu’ yorumunu yapan Trump, Selman’ın yerine başka bir liderin gelmesini tercih etmeyeceğini kaydetti: “Diğer adaylar hakkında da okumalar yaptım ve Selman’ın içlerinden en güçlüsü olduğu görülüyor.”

Suudi Arabistan’ın ABD’den silah satın almasını öven, petrol fiyatlarına ve İran’ı ‘köşeye sıkıştırmaya’ atıfta bulunan Trump, “Orada İsrail’i korumaya yardım edecek başka kimsemiz yok” ifadesini kullandı.

Trump, ABD’nin Suudi Arabistan’a silah satışını durdurması halinde bundan Çin ve Rusya’nın çıkar elde edeceğini savundu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

20 yaşındaki Recep Tayyip Erdoğan, muhtar adayı oldu

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen Bursa Şubesi: Geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için Ankara'ya

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa