17 Eylül 2012 11:34

AKP’den Esat Oktay’a müebbet hapis!

12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 32 yıl geçti. Darbe, 32. yılında da birçok şehirde protesto edildi. Bu protestolardan birisi de Diyarbakır’da gerçekleşti. 30 yıl önce en vahşi işkenceleri gördükleri 5 Nolu cezaevinin önünde bir araya gelen yüzlerce kişi darbeyi protesto ederek Diyarbakır cezaevinin müzeye d&

AKP’den Esat Oktay’a müebbet hapis!
Paylaş
Faruk Ayyıldız

YAŞARSA TERFİ ÖLÜRSE MÜEBBET

Mahkemenin kurulduğu salona asılan Tayyip Erdoğan fotoğrafları dikkat çekerken, temsili olarak kurulan mahkemeye ‘demokrasi mahkemesi’ ismi verildi. Temsili kişilerin de yer aldığı etkinlikte piyesle yargılama yapıldı. Esat Oktay Yıldıran’ın yaptığı işkenceleri anlatan iki kişinin ardından Esat Oktay’ın avukatı da davadan çekildi.

Etkinlikte konuşan AKP Diyarbakır İl Başkanı Halid Advan böyle bir yargılamanın ‘temsili’ de olsa önemli olduğunu söyledi. İşkenceden mahkûm olmuş polis Sedat Selim Ay’ın bir süre önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yardımcılığına atanması tartışılırken, yıllar önce hayatını kaybetmiş bir işkencecinin yargılanması dikkat çekti. Esat Oktay’a müebbet vermek ile de yetinmeyen ‘temsili’ mahkeme heyeti aynı zamanda sabah, öğlen ve akşam birer saat işkence sesleri dinletme cezası verdi. Yaşayan işkencecilerin devlet tarafından terfiler aldığı bu dönemde Esat Oktay Yıldıran yaşasaydı ne olurdu sorusu ise soru işareti olarak kaldı.

‘KÜRT KÖKENLİ’ VATANDAŞLARA İŞKENCE YAPMIŞ

O dönemde çok acılar çekildiğini söyleyen Advan, temsili yargılamanın önemine tekrar dikkat çekerken, bölgede ‘Kürt kökenli’ vatandaşların Esat Oktay işkencelerinin canlı tanıkları olduğunu anlattı.

Advan’ın konuşmasından saatler önce ise Diyarbakır cezaevi önündeki açıklamaya katılan BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, egemenlerin Kürtlere ‘halk’ diyemediğini ve ‘Kürt kökenli’ sözleriyle asimilasyonu sürdürmeye çalıştıklarını ifade etmişti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Suriye Türkiye’yi BM’ye şikayet etti

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Millet İmam Hatip'le kucaklaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...