20 Ekim 2018 17:54

Hasta mahpus Mehmet Selim Atlı serbest bırakılsın

İHD İstanbul Şubesi'nin her hafta gerçekleştirdiği F oturumunun 343. haftasında hasta tutuklu Mehmet Selim Atlı'nın serbest bırakılması istendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İHD F oturumunun 343. haftasında hasta tutuklu Mehmet Selim Atlı'nın durumuna dikkat çekildi. Atlı'nın siyasi bir mahpus olduğu için özel bir uygulamaya tabii tutulduğuna işaret edilirken, Atlı'nın serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği( İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu'nun Galatasaray Meydanı'nda düzenleyeceği 343. F oturması polisin engellenmesi üzerine İHD İstanbul Şubesi'nin önünde yapıldı. Bu hafta hasta mahpus Mehmet Selim Atlı'nın durumu gündeme getirildi. Eylemde hasta mahpusların fotoğrafının taşınmasının yanında ‘Hasta mahpuslar serbest bırakılsın’ pankartı açıldı.

Basın açıklamasını okuyan İHD adına basın açıklamasını Taylan Bekin okudu. Bekin, cezaevlerinde OHAL koşullarını aratmayan uygulamaların devam ettiğini vurguladı. Hapishanelerde muhalif içerikli yayınların mahpuslara verilmediğini aktaran Bekin, İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi hapishanesinde, 2 Ekim günü koğuşlarda yapılan aramalarda kantinden parayla alınan radyo ve televizyonlara el konulduğunu aktardı. Bekin, “Hasta mahpuslar için sağlığa erişememe, tedavi edilmeme, muayene ve ameliyatları yaptırmama; hapishanede kalamaz raporu olmasına rağmen ATK'dan raporu onaylatamama ve kelepçeli muayene dayatmaları hasta mahpusların tedavilerinin önünde ki en büyük engellerdendir. Onlarca ağır hasta mahpus ailesiyle veda hakkını dahi kullanamadan yaşama veda etmiştir” dedi.

Bu hafta hasta mahpus Mehmet Selim Atlı'nın durumunu paylaşan Bekin, şunları söyledi: “Atlı 62 yaşında Batman doğumludur. Yargılandığı iki suçtan dolayı hapis cezası almıştır. İlk yargılandığı davadan 4 yıl 8 ay, ikinci davadan ise 33 ay hükümlüdür. Hapishaneye girmeden önce beyin kanaması geçirmiştir. Kaldırıldığı Özel Batman Yaşam Hastanesinde Şubat 2018’te tutuklanarak Batman hapishanesine oradan da Siverek hapishanesine sevk edilmiştir. Doktor raporları olmasına rağmen hapishane idaresi Atlı’yı İstanbul Adlı Tıp Kurumuna göndermiş; İstanbul ATK’da yapılan tetkikler sonucunda kendisine sağlam raporu verilmiştir. Siverek hapishanesine geri gönderilen Atlı ikinci defa beyin kanaması geçirmiştir. İki beyin damarı tıkalı ve şah damarının ise yüzde 50'si tıkalı olan hasta mahpus Atlı, sık sık hafıza kaybı yaşamaktadır. Urfa Mehmet Akif İnan Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde tedavi için bir süreliğine kalan Atlı daha sonra hapishaneye geri gönderilmiştir. Siverek T Tipi Hapishanesinde ağır hasta bir şekilde kalan Atlı yeni bir beyin kanaması riskiyle karşı karşıyadır.”

'SİYASİ OLDUĞU İÇİN AİLESİ İLE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ'

Avukatının girişimlerinin sonuçsuz kaldığını belirten Bekin, Atlı'nın ailesinin hapishane savcısı ile bir görüşme yaptığını ve yapılan görüşmede; “Babanız siyasi suçtan dolayı hüküm giymiş bu yüzden görüşmenize izin verilmeyecektir” şeklinde bir tavır ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

İHD Batman Şubesinin Atlı'nın durumu ile ilgili başvuru yaptığı bilgisini veren Bekin, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bizler insan hakları savunucuları ve Hapishane Komisyonu olarak hapishanelerde yeni ölümlerin olmasını istemiyoruz. Özellikle ağır hasta mahpusların yakınlarının yanında tedavilerine devam edebilmesini ve mahpusların veda hakkına dahi erişemeden yaşamlarını yitirmemesi gerektiğini söylüyoruz. Bütün ağır hasta mahpuslar için yaşam hakkı istiyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Balıkesir'de gaz sızıntısı nedeniyle patlama: 1 ölü, 1 yaralı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...