19 Ekim 2018 10:54

Ankara ve İzmir barolarında genel kurul bu hafta sonu

Ankara ve İzmir Barosunda yeni yönetimin belirleneceği genel kurullar bu hafta sonu yapılacak.

Fotoğraf: Pixabay | Ankara ve İzmir barolarının logoları | Kolaj: Evrensel

Paylaş

Ankara Barosuna kayıtlı yaklaşık 15 bin avukat,  yeni yönetimini belirlemek için sandık başına gidiyor.

Ankara Barosu 65. Olagan Genel Kurulu'nu Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirecek. Saat 09.00'da başlayacak genel kurulda Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayı Erinç Sağkan, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar’ın adayı Murat Kemal Gündüz ile Baroda Birlik ve Milliyetçi Avukatlar grubu adı altında avukat Gencer Özdemir yarışacak.

Murat Kemal Gündüz kamuoyunun yakından takip ettiği önemli davaların avukatı, 10 Ekim Ankara Katliamı davası avukatları arasında. Baronun adalet mücadelesi veren her kesimle bir araya gelerek, ortak mücadele ile adalete güven sağlaması gerektiğini ifade ediyor.

Erinç Sağkan iki dönemdir Ankara Baro Başkanlığı görevini yürüten Hakan Canduran'ın yardımcısı. Sağkan Mesleğin ve meslektaşın tam yanında duracaklarını  vurguluyor.

Gencer Özdemir ise, Milliyetçi Avukatlar Grubu ve Baroda Birlik Grubunun ittifak adayı.  En büyük vaadi adliyede avukatlardan alınan otopark ücretinin kaldırılması.

AKP - MHP'nin  Türkiye genelindeki ittifakı, Baro seçimlerine de yansıdı AKP-MHP Baroda Birlik ve Milliyetçi Avukatlar Grubundan Gencer Özdemir’i aday olarak gösterdi. (Ankara/EVRENSEL)

İZMİR BAROSU'NDA GENEL KURUL BU HAFTA SONU

Toplam 5 listenin yönetime talip olduğu İzmir Barosunda olağan genel kurul bu hafta sonu gerçekleşecek. 

İzmir Barosu Olağan Genel Kurulunu 20-21 Ekim tarihlerinde gerçekleştirerek 2 yıllık yol haritasını belirleyecek. Kültürpark 4 Nolu Hol'de gerçekleşecek genel kurulun ilk gününde konuşmalar ve aday tanıtımları yapılacak. İkinci günde ise seçimler yapılarak yönetim, denetim ve disiplin kurulları belirlenecek. Seçimde ayrıca Türkiye Barolar Birliği delegeleri için de oy kullanılacak. İzmir Barosuna kayıtlı 9 binin üzerinde avukat bulunuyor.

Mevcut Baro yönetimini elinde bulunduran Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu bu yıl iki ayrı liste ile seçime girecek. İzmir Barosu Başkanvekili Mustafa Çetin ile yine yönetim kurulu üyesi olan eski Genel Sekreter Atalay Aksay ayrı ayrı hazırladıkları listelerle oy isteyecekler.  

Milliyetçi Avukatlar Grubu ise Ömer Fatih Şimdi başkanlığındaki liste ile seçimde yarışacak. Bu sene ilk kez seçime girecek olan Yenilikçi Avukatlar Grubu'nun adayı ise Muhammet Özekes. Listede AKP'ye yakınlığı ile bilinen avukatlar bulunuyor. 

Seçimlere 'Birlikte Başaracağız' sloganı ile hazırlanan Çağdaş Avukatlar Grubu'nun başkan adayı ise Özkan Yücel. Yücel, “hukuk, insan hakları ve avukatların mesleki sorunları karşısında sesini çıkaran bir baro için” aday olduklarını dile getiriyor. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

19 Ekim 2018 haftasında vizyona giren filmler

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...