18 Ekim 2018 23:50

'Eski vekilin kızı Sümeyra Ordu, 6 aydır işe gitmeden maaş alıyor'

AKP eski milletvekili Hüsnü Ordu'nun Kütahya Belediyesi'nde görevli kızı Sümeyra Ordu'nun 6 aydır işe gitmeden maaş aldığı iddia edildi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

AKP Kütahya eski milletvekili Hüsnü Ordu’nun kızı Sümeyra Ordu, sınavsız ve açıktan atamayla Kütahya Belediyesi Özel Kalemi’nde işe girdi. Ankara’da yaşayan ve internet üzerinden “kedi satışı” yapan Sümeyra Ordu’nun işe gitmediği ancak maaşını düzenli olarak aldığı iddia edildi. Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu olayı doğrularken, “Geliyor, rapor alıyor ve izin kullanıyor. Doktor rapor veriyorsa ben ne diyeyim?” dedi. RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Hüseyin Ordu ise "Kızım ilk ay aldığı maaşı belediyeye bağışladı, sonraki aylarda da maaşına bloke koydurdu" diyerek iddialara yanıt verdi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Ankara’da yaşayan ve Kütahya’daki işine gitmeyen Sümeyra Ordu, "hem devletten maaşını alıyor hem de kedi satarak para kazanıyor". Sosyal medyada “sumeyracathouse” adıyla site açan Ordu, yüksek fiyatlara cins kedileri pazarlıyor. Kanunlar kamu görevlilerinin ticari kazanç elde edecek başka bir işte çalışması yasaklıyor.

BAŞKAN: RAPOR VERİLİYORSA BEN NE YAPAYIM

AKP’li Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu olaya ilişkin şunları söyledi: “Özel Kalem olarak görevli bizde görevli… Bakanlık onayıyla alındı. Ama raporlu. Başkası o görevi yapıyor. Geliyor, rapor alıyor ve izin kullanıyor. Ankara’da TOKİ’ye naklen geçmek istiyor. Doktor rapor veriyorsa ben ne diyeyim?”

CHP Kütahya Milletvekili Fazıl Kasap ise, “Vekil kızı, 6 aydır hiç işe gelmeden, Ankara’da oturduğu yerden maaş alıyor. Bu, adaletsizliktir hukuksuzluktur kural tanımazlıktır. Halkın vergileri gasp ediliyor” dedi.

'KIZIM MAAŞINA BLOKE KOYDURDU'

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan eski AKP’li vekil Hüsnü Ordu, kızının işe hiç gitmeden belediyeden aylardır maaş aldığı iddiasını yanıtladı. Ordu, "Kızım ilk ay aldığı maaşı belediyeye bağışladı, sonraki aylarda da maaşına bloke koydurdu" diye konuştu.

Kızıyla ilgili haberde Paris'te çekilmiş bir fotoğraf kullanılmasına değinerek sözlerine başlayan Ordu, "İşe yeni başlıyor, rapor alıyor 6 aydan beri ve Paris'te de tatil yapıyor gibi bir algı yaratılmış. Paris'e çok daha önce gitmişti" dedi.

"Kızım 5 yıldır Ankara'da TOKİ'de çalışıyordu. Sigortalıydı" ifadelerini kullanan Ordu, "Belediyede özel kalem müdürü olarak göreve başladı. Aldığı eğitim ve 5 yıllık emeği var. Kurumlar arası geçiş istedi. Belediye de onu arzu etti. Yetişmiş bir eleman. Doğum yeri de Kütahya. Ama sonra TOKİ tekrar istedi ve orayı tercih etti" diye konuştu.

Kızının tekrar Ankara'ya dönmek istemesinde çocuğunun eğitiminin ön plana çıktığını ifade eden Ordu, "Çocuklarının eğitim durumu oluştu. Eğitim için Ankara daha etkindir. Çocuk eğitimini Ankara'da alsın gibi bir düşünce oluştu. TOKİ'ye müracat etti TOKİ de onu istedi. TOKİ'nin de çalışma şartları iyi ama Kütahya'da özel kalem müdürü olma arzusu da vardı ama sonra çocuğu eğitiminden geri bırakmak istemedi" dedi.

'BELEDİYEYE BAĞIŞ YAPTIĞINDA BELEDİYE BLOKEYİ ÇÖZÜYOR…'

Kızının sadece maddiyatı düşünmediğini ifade eden Ordu, "Geçiş yaparken eğitim durumuna göre hangi dereceden çalışmanız gerekiyorsa ordan başlıyorsunuz. Bir avantaj olmuyor. Sadece maddiyatı düşünse belediyede kalabilirdi" ifadelerini kullanan eski AKP’li vekil, açıktan yapılan atamada kendisinin etkisinin olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

"Benim atamasının yapılmasında hiçbir etkim olmadı. Bu zaten dediğim gibi yetişmiş bir eleman. Ben oralarda 20 yıl idarecilik yaptım. Çocuğumu tanırlar ve güvenirler."

Kızının belediyeye özel kalem müdürü olarak atandıktan sonra ilk ay alacağı maaşı belediyeye bağışladığını, diğer aylarda yatan maaşı için de belediyeye bloke koydurduğunu söyleyen Ordu, şöyle konuştu:

"TOKİ yazı gönderince izin aldı. Rapor aldı. Raporlu ve izinliyken normalde maaş alabilir ama demiş ki izinliyken maaşımı almıyım. Bağış yaptı. Raporluyken hiç maaş almadı. Yatan paralara kendi arzusuyla bloke koydurdu. Para almayacağım dedi. Belediyeye bağış yaptığında belediye blokeyi çözüyor. Kızım 1 kuruş almadı."

'MUTLAKA HASTALIĞI VARDI…'

Hüsnü Ordu, "Raporu hasta olmadığı halde nasıl aldı?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Hasta olmadığı halde değil. Mutlaka hastalığı vardı. Ayrıca izin haklarını da kullandı. Belediye başkanı da rapor aldığını söylüyor. Maaş almadığını da biliyor."

Ordu, sözlerini noktalarken, kızının rapor alması konusunda kendisinin hiç devreye girmediğini de savundu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mehmet Ali Erbil ameliyat oldu

SONRAKİ HABER

Protesto edilen Macron, tiyatro salonundan güvenlik güçleri eşliğinde çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...