18 Ekim 2018 16:05

İzmir'deki kazadan kurtulan mülteci kadın eşine ve çocuğuna ulaşamıyor

İzmir’de 22 kişinin yaşamını yitirdiği kamyon kazasında yaralı kurtulan mülteci kadın: ‘Eşim ve 2 çocuğumdan haber alamıyorum’

Fotoğraf: AA

Paylaş

Ayşe SÜRME
Nimet ÖLMEZ

İzmir’in Menderes ilçesinde 22 kişinin yaşamını yitirdiği, 13 kişinin de yaralandığı kamyon kazasında yaralı kurtulan Iraklı mülteci Rim Acim, kamyonda olan iki çocuğu ve eşinden haber alamadığını söyledi.

İzmir'in Menderes ilçesinde 14 Ekim’de kasasında mültecilerin olduğu kamyonun devrilmesi sonucu 22 kişinin yaşamını yitirdiği, çoğunluğu çocuk 13 kişinin de yaralanmasına ilişkin 2’si Suriyeli 11 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Yaralanan 13 kişi kentin farklı hastanelerinde tedavi görürken, yakınları olmayan 8 çocuktan bazıları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne teslim edildi.

9 Eylül Tıp Hastanesi’nde tedavisi süren 5 aylık hamile Rim Acim (31), kazanın etkisiyle çocuğunu kaybettiği ve Arapça bilen olmadığı için kimseyle iletişim kuramıyor. Vücudunun birçok yerinde morluklar, kaburgasında ise kırık olduğu bilgisi veren doktorlar, ziyarete gelen ve durumunu soran kimsenin olmadığını söyledi.

’20 GÜN ÖNCE İZMİR’E GELDİK’

Aynı kamyonette olan eşi ve iki küçük çocuğundan haber alamadığını dile getiren Acim şunları söyledi: “Doğum hanedeyken her gün tercüman geliyordu benimle konuşuyordu. Ama buraya çıkarıldığımdan beri kimse gelmedi ve ben iletişim kuramıyorum. Dilimi bilen kimse yok. O yüzden tedirginim, tercümana ihtiyacım var. Çocuklarımdan ve eşimden haber alamıyorum. Kaza sırasında iki çocuğum ve eşimle birlikteydik. Bu hastaneye ilk getirildiğimde bana eşim ve çocuklarımın yaşadıklarını söylediler. Eşimin telefon numarası elbiselerimin içindeydi ama düşük yapma riskim arttığı zaman ameliyathaneye götürüldüm ve o kağıdı kaybettim. Bana hala kimse ulaşmadı. Onları merak ediyorum. Eğer yaşıyorlarsa bir şekilde haber almak istiyorum. Irak’tan 20 gün önce İzmir’e geldik. Önce bir yerde kaldık ama orayı hatırlamıyorum. Gece 21: 00 gibi kamyonete bindik, kazada sabaha doğru oldu. 25 yetişkindik, geri kalanların hepsi çocuktu. Kamyonetin sadece yere vurulduğunu hatırlıyorum, ondan sonrası çok kötüydü. Herkes kanlar içindeydi. Sonra gözlerimi bu hastanede açtım. Ağrılarım daha iyi durumda. Tek istediğim ailemden bir haber almaktır. Bana eşim ve çocuklarımın yaşadığı söyleniyor ama hiç birinin sesini daha duymadım. Onları çok merak ediyorum.” (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen: Ataması yapılmayan öğretmenlerin sesine kulak verin

SONRAKİ HABER

Darbedilen İşçi Meya Kara’ya yapılan saldırı protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa