18 Ekim 2018 15:35

Okul servisinde ses kaydına tepki: Çocuklara baskı uygulanıyor

Antalya’da bir lise müdürünün okul servislerindeki kameralar vasıtasıyla alınan ses kayıtlarını dinlemesine Eğitim Sen ve öğrenciler tepki gösterdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Antalya’da Muhittin Mustafa Böcek Anadolu Lisesi’nde servis araçlarına konulan görüntü ve ses kaydı yapan kameralar öğrencilerin ve Eğitim Sen’in tepkisini çekti. Evrensel’e konuşan öğrenciler servis araçlarında yapılan konuşmalardan dolayı müdürün öğrencileri disiplin cezası vermekle korkuttuğunu ve azarlandıklarını iddia etti. Muhittin Mustafa Böcek Anadolu Lisesi müdürü ise iddialar hakkında, çocukları odasına çağırmadığını sadece ‘Okulun içi neyse servis içi de o şekilde. Konuşmalarınız seviyeli olsun’ uyarısında bulunduğunu savundu. Eğitim- Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk de ses kaydının alınmasının anayasaya ve insan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Muhittin Mustafa Böcek Anadolu Lisesi öğrencileri her akşam servisler hareket etmeden önce müdürün tek tek servislerin içine baktığını dile getirerek, müdür bakmadan hiçbir servisin yola çıkmadığını söyledi. Kamera görüntülerinin müdürün odasında izlendiğini iddia eden öğrenciler, “Bu sene servislere hem görüntü hem de ses kaydı yapan kameralar takılmış. Serviste bile rahat değiliz. Servisteki görüntülerin müdürün odasından izlenmesi ve müdürün orada konuşulan konuları duyması bizim özel hayatımızı ihlal ediyor” diye konuştu.

‘BU UYGULAMA SUÇTUR’

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, ses kaydının alınmasının anayasaya ve insan haklarına aykırı olduğunu belirterek şunları aktardı: “Servis yönetmeliğinde olsa bile bu yasalara aykırıdır. Ses kaydını kim koyduysa suç işliyor. Bu çocukların özgürlüklerine kısıtlama getirecek bir olay. Çocuklar serviste istediği her konuda konuşabilir. Çocuklarımızı sessiz, pısırık mı yetiştirmek istiyoruz?” Yapılanı öğrencileri baskı altında tutmanın bir aracı olarak değerlendiren Öztürk  “Bununla çocuklara resmen baskı uygulanıyor. Bir okul müdürü bunu yapmamalı. Yapıyorsa suç işliyordur. Çocukların bütün haklarını Eğitim Sen olarak savunacağız ve bunun takipçisi olacağız” dedi.

SADECE UYARIDA BULUNMUŞ

Muhittin Mustafa Böcek Anadolu Lisesi müdürü ise iddialara ilişkin geçen sene çıkan servis yönetmeliğinde, servis araçlarına kayıt cihazlarının takılma zorunluluğu getirildiğini söyledi.  Müdür iddialarla ilgili şunları aktardı: “Kameraları ben taktırmadım. Çocukların güvenliği için takıldı. Kameralar ses ve görüntü kaydı yapıyor. Servislerdeki kayıt cihazları okul idaresine belli dönemlerde verilmek zorunda. Ben bayrak töreninde, ‘Okulun içerisi neyse servisin içerisi de o şekilde. Onun için servisteki davranışlarınız her zaman sizi bağlar. Konuşmalarınızı seviyeli olsun’ dedim. Odada kimseyi tehdit etmedim. Bayrak töreninde bu bilgiyi verdim. Hiçbir görüntü almadım, incelemedim. Ben sadece herhangi bir şikayet olduğunda ‘okul disiplin kurulu yönetmeliği okulda neyse servislerde bağlayıcıdır’ diye uyarıda bulundum.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘ABD’li askerler, büyük bir savaşa gireceklerinden emin’

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...