Cinayetlerin sorumluları serbest

Cinayetlerin sorumluları serbest

İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin yakınları, vicdan ve adalet nöbeti tutmaya devam ediyor. Her ayın ilk pazar günü Galatasaray Lisesi önünde aileler iş cinayetlerine ‘dur’ demek ve sorumluların yargılanması için bir araya geliyor.Van depreminde yıkılan Bayram Otel’de yaşamını yitiren gazeteci Cem Emir’in kardeş

Burak Karakurt / Görkem Kınacı

Van depreminde yıkılan Bayram Otel’de yaşamını yitiren gazeteci Cem Emir’in kardeşi Sinem Emir eylemde yaptığı açıklamada, “İsterdik, iş kazası diye adı geçen ‘iş cinayetleri’ olmasın ve iş cinayetleri davalarında bütün sorumlular hızla yargılanarak mahkum edilmiş olsunlar. Kişi ve kamu kurumu ayrımı olmadan. Ne yazık ki, hayır” diye konuştu.

Her hafta bir iş cinayeti öyküsünün dinlendiği nöbette, bu hafta ev temizliği yaparken, dördüncü kattan düşen Fatma Aldal’ın davası anlatıldı. Aldal’ın avukatı Sevgi Eren ev işçilerinin yasal mevzuata kavuşturulması gerektiğini belirtti. Çok basit önlemlerle iş cinayetlerinin önlenebileceği söyleyen Eren, “Ev işçileri işçi, ev işleri iş, evler de işyeridir” dedi. Ardından Antalya’da çalıştığı bir evin üçüncü katından düşerek kaza geçiren Munire İnal söz aldı. Kazadan sonra 2 yıl boyunca evde yattığını söyleyen İnal, ev işçilerinin iş yasası kapsamına alınmasını istedi.

VİCDAN MUHASEBESİ

Nöbette 5. yılına giren Davutpaşa patlamasında hayatını kaybeden işçilerin aileleri, 1 Mayıs günü Arka Sıradakiler dizisinde set işçisiyken hayatını kaybeden Selin Erdem’in ailesi ve 11 işçinin hayatını kaybettiği Esenyurt’taki çadır yangınındaki işçilerin aileleri devam eden davalarını anlattılar. Geçtiğimiz Cuma davası görülen Esenyurtlu ailelerden babasını yangında kaybeden Damla Kıyak, “işçilerin ölümünü işçiler ödüyor” diyerek davada sanık olarak Marmara Park patronunun yargılanmamasına tepki gösterdi. 22 yaşındaki oğlu Musa Topal’ı Esenyurt’taki yangında kaybeden Nadir İnal, patronları vicdan muhasebesi yapmaya çağırdı. “Soframızda bir kişi eksik ve yeri dolmayacak” diyen Topal, “Biz yaşadık başkaları yaşamasın” dedi.

MAHKEME DEĞİL TİYATRO SAHNESİ

Yine geçtiğimiz Cuma günü davası görülen Davutpaşa patlamasında hayatını yitirenlerin yakınlarından Hakkı Güleç, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın davaya katılmamasının yasadışı olduğunu söyledi. Başkan, avukatlarının sunduğu raporda yataklı hasta gözükmesine rağmen sosyal medyada yaptığı gezileri paylaşmıştı.  Güleç, Murat Aydın’a tepki gösterirken, “Mahkeme değil, tiyatro sahnesi, başkan da Turist Ömer” diye konuştu. Her duruşmaya belediye yetkililerin, polis dışında yanlarında 30 kişilik zabıta ekibiyle geldiğini belirten Güleç, “Aileler tahrik edilmek isteniyor” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net