17 Ekim 2018 21:29

Oyuncu Yaman Tüzcet, Muhsin Ertuğrul’dan uğurlanacak

Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren yönetmen ve oyun yazarı Yaman Tüzcet için cuma günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlenecek.

Fotoğraf: @oyuncusendika/Twitter

Paylaş

Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren yönetmen, oyun yazarı ve oyuncu Yaman Tüzcet, cuma günü saat 11.00’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek. 76 yaşında hayatını kaybeden Tüzcet, uzun zamandır Avustralya’da yaşıyordu.

Tüzcet’in ölüm haberini 11 Ekim’de eşi Günnur Tüzcet, “Üzülerek bildirmek isterim ki sevgili eşim Yaman Tüzcet bugün aramızdan ayrıldı. Onu İstanbul’a getiriyorum. İstediği gibi evim dediği Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören yapılması için” paylaşımıyla duyurmuştu.

YAMAN TÜZCET KİMDİR?

1942 yılında İstanbul’da doğan Yaman Tüzcet, konservatuarda “Tiyatro” okudu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan başlayarak birçok tiyatroda çeşitli roller oynadı. TRT için, 1976’da “Dolmuş Show” ve 1978’de “Minik Dünya”yı yazdı, sundu ve oynadı. 1979’da Avustralya’ya gitti. Melbourne’de 3 Avustralya tiyatrosunda oynadı. Ron Brown’un “The Jury” yapımında başrol oynadı.

1987’de Türkiye’ye döndü ve TRT 2’ye “Apti ile Fatoş” dizisini yazdı, dizide Ayşen Gruda ile başrolleri paylaştılar. Müjdat Gezen, Cenk Koray, Ayşen Gruda ile toplu komedi gösterilerinde yer aldı. Kartal Tibet’in “Sosyete Şaban”ı, Tunç Başaran’ın “Abuzer Kadayıf”ı gibi çeşitli filmlerde rol aldı. 1999’da Steve Barron’un “Arabian Nights” adlı dizisinde ünlü İngiliz oyuncu Rufus Sewell ile karşılıklı oynadı.

2002 yılında Avustralya’ya dönen Tüzcet, “Ekrandaki Mürkçemiz”, “Bir Aktörün Serüvenleri” ve “Ay Mandalina” adlı kitapları yayınlandı. 2009 yılından itibaren 3 sezon “Geniş Aile” dizisinde, 2012 yılında Ata Demirer’in “Berlin Kaplanı”da rol aldı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Yıkılacak Valilik binasına neden 2 milyarlık tadilat yapıldı?’

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa