17 Ekim 2018 18:10

EMEP: Zamda jet olanlar indirimde yoklar!

EMEP: Enflasyonla mücadele adına başlatılan indirim kampanyasının fırsata çevrildi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Enflasyonla mücadele adına başlatılan indirim kampanyasının fırsata çevrildiğine dikkat çekerken EMEP Ordu Altınordu İlçe Başkanı mücadele görüntüsünün ücret ve maaşları düşük tutmaya yönelik oyun olarak değerlendirdi. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dolar 7.21 seviyelerine çıktığında hemen etiketleri değiştirip tüm ürünlerin fiyatını yüzde 50’nin üzerinde artıranlar şimdi dolar 5.77 seviyelerine gerilediğinde indirim yapmak için aynı hızla harekete geçmiyorlar. Mağazalarındaki tüm ürünlere zam yapanlar şimdi yalnızca belli kalemdeki ürünler için yüzde 10 indirim yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ kampanyasını adeta kar kampanyasına çevirdiler. Zaten bu mücadele kampanyası başlamadan önce tüm ürünlere yüzde 50’nin üzerinde zam yapılmıştı. Şimdi yalnızca belli başlı ürünlere yüzde 10 indirim yapmak yeterli değil. Tüm ürünlerde indirime gidilmeli. Satılmayan ürünlere indirim kampanyası ile müşteri çekme tekniği uygulamak doğru değil. Kimse enflasyonla mücadele üzerinden menfaat sağlamamalı. Enflasyonla gerçekten mücadele etmek için tüm ürünlerde indirim yapılmalı” diye konuştu.

Dövizin ateşinin yükseldiği dönemde tüm ürünlere jet hızıyla yüzde 50 zam yapanların indirime gitmesi ve kampanyayı ranta çevirmemesi  gerektiğini söyledi. 

ENFLASYONLA MÜCADELE BİR ALDATMACA

Emek Partisi (EMEP) Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, açıklanan Enflasyonla Mücadele Programı’nın amacının Ocak ayında memurların ve emeklilerin maaşlarındaki artışı küçük tutma girişimi olarak değerlendirdi.

Kaya, “Elektriğe, doğalgaz üç aydır her ay yapılan zamlar, gıda ürünlerinin görülen artışlar halkı canından bezdirirken üç aylık yüzde 10’luk indirim çağrısı dalga geçmekten başka bir anlam taşımıyor.” dedi.

ÜÇ AY SONRA NE OLACAK?

Kaya kampanyanın üç aylık olduğuna dikkat çekerek, “Üç ay sonra ne olacak? İndirim yapanlar bunun acısını çıkarmayacaklarının garantisi var mı? Yüzde on indirim nedeniyle karlarından zarar edenler yapacakları zamlarla kayıplarını geri alacaklar ve olan emekçilere olacak. Çünkü enflasyon düşük gösterilerek maaşlarında yapılması gereken artıştan mahrum olmuş olacaklar. Hükümet neredeyse haftada bir ekonomik program açıklaması yaparak krizin yükünü halkın sırtına yıkmaya devam ediyor” tespitini yaptı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dilovası'da hava kirliliği evlere oksijen solunum makinesi getirdi!

SONRAKİ HABER

Direnişteki SF Tekstil işçilerine EMEP'li kadınlardan ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa