17 Ekim 2018 17:37

Binin üzerinde konkordato: Mağdur yine işçiler

Şirketler borç batağında olması dolayısıyla konkordato ilan ediyor, olan işçiye oluyor.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Yasin KOBULAN

Son bir kaç ay içinde binlerce şirket konkordato ilan etti. Şirketlerin borç batağında olması dolayısıyla konkordato ilan ettiğine dikkat çeken Avukat Murat Özveri, yine işçilerin mağdur olduğunu söyledi. 

Ekonomik kriz ve borç batağına sürüklenen binin üzerinde şirket son birkaç ay içinde ticaret mahkemelerine konkordato başvurusunda bulunurken, bunlara yenileri ekleniyor. En son Bursa’da faaliyet gösteren ŞATO ayakkabı ve 1400 yatak kapasiteli 3 otelin işletmecisi Alkoçlar Otelcilik ve Turizm AŞ konkordato talebinde bulundu. Daha önce de 150 satış noktası bulunan ünlü ayakkabı markası Hotiç, mücevher alanında ön plana çıkan firmalardan biri olan Gilan, Keskinoğlu, akaryakıt dağıtım şirketi Remoil, marker zincirlerinden Makro Market, Dizayn Boru, OM-AR Tekstil, Eminiş Ambalaj, NALPAS Gıda konkordato ilanı etmişti. 

İNŞAAT ŞİRKETLERİ BAŞI ÇEKİYOR

Konkordato ilan eden şirketlerin başını ise, inşaat şirketleri geliyor. Şu ana kadar konkordato ilan eden şirketlerin yüzde 70’e yakını inşaat şirketleri oldu. Ankara merkezli Palet İnşaat ve Ticaret AŞ, önde gelen inşaat şirketlerinden. Özler Grup, Nafia İnşaat, Ceylan İnşaat, Hasoğulları Hafriyat konkordato ilan eden inşaat şirketlerinden bazıları. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yüzde 33 hissedarı uluslararası Astaldi şirketi de girdiği darboğazdan dolayı Roma’da konkordato başvurusunda bulundu.

HER SEKTÖRDE BAŞVURU OLDU

Perakende sektörüne sıçrayan konkordato başvurularına Borsa İstanbul’daki şirketleri de etkilenmeye başladı. Enerji şirketleri, devletten katkı paylarını bir yıldır alamayan sağlık kuruluşları, yine teşvik primlerini ödemediği hayvancılık ve besicilik ile uğraşanlar, temizlik ve hizmet işi ile uğraşanlar, araç kiralama şirketleriyle konkordato listesi uzuyor. 

Şirketlerin yanı sıra yurttaşlar da konkordato başvurusunda bulunmaya başladı. Ekonomik darboğaza giren yurttaşlar, şahıs konkordatosu ilan ediyor. İlk şahıs konkordatoları ise Mersin ve Kuşadası’ndan geldi. Konkordato ilanları en çok da ücretlerini alamayan işçileri mağdur ediyor. 

‘İŞÇİLER MAĞDUR’

Şirketlerin konkordato ilanını değerlendiren avukat Murat Özveri, “Ödeme güçlüğü içerisine düşen şirketler, borçluların icra takibi baskısından kurtulup toparlanmak için zaman kazanmaya dönük iflas erteleme kararları almaları yasaklandı. Ödeme güçlüğü içine düşen şirketler bu kez icra iflas yasasının 285- 309 maddeleri arasında düzenlenmiş olan konkordato kurumuna başvuruyor. Aslında konkordato borçlu şirketlerin alacaklarıyla anlaşarak borçlarını yapılandırmalarına ilişkin bir anlaşmadır. Borçlu, borçlarının en az yarısını ödemek, kalan borçlarını da bir ödeme takvimine bağlamak konusunda alacaklılarının üçte ikisiyle anlaşma yapmaktadır. Yapılan bu anlaşmanın herhangi bir borç erteleme anlaşmasından farkı ise, anlaşma konusunda devreye mahkemelerin girmesi ve konkordato kabul edildiğinde bazı istisnalar dışında borçlu şirketin kendisine verilen süre içerisinde icra takiplerine karşı korunmaya alınmış olmasıdır” hatırlatmasında bulundu. Şirketlerin konkordato kararı almış olmasının tek başına işçilere haklı fesih hakkı vermediğini ifade eden Özveri, konkordato ilanları ile yine işçilerin mağdur olduğunu söyledi. (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası sendikalar: 3. havalimanı işçileri serbest bırakılsın

SONRAKİ HABER

Balık çiftlikleri istemeyen Didim halkı ÇED toplantısını yaptırmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...